Fundusze dostały pieniądze z Unii

Monika Niewinowska
06-06-2005, 00:00

Dotacje unijne wspierają rozwój firm w różny sposób — jedno z działań zasila budżety funduszy pożyczkowych, seed kapital i doręczeniowych.

W ubiegłym tygodniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisała umowy dotacji z funduszami pożyczkowymi. Środki unijne mają zwiększyć ich kapitał, a co za tym idzie ułatwić najmniejszym firmom dostęp do zewnętrznego finansowania rozwoju. Dotację dostało 20 funduszy, a łączna kwota przyznanego wsparcia wyniosła 173,9 mln zł.

Jedną z instytucji, której udało się zdobyć unijną dotację jest Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy (MRFP). Dzięki niej zwiększy on pulę przeznaczoną na pożyczki dla małych i mikroprzedsiębiorstw o 5 mln zł.

Polityka horyzontalna UE

Z przyznanych środków Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy będzie udzielał pożyczek mikro i małym przedsiębiorstwom oraz osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą. Szczególne znaczenie będzie miało wspieranie projektów poprawiających stan środowiska. Aktualna polityka funduszu polega na tworzeniu korzystniejszych warunków udzielania pożyczek dla przedsiębiorców planujących inwestycje związane z realizacją polityk horyzontalnych UE: ochroną środowiska, poprawą zatrudnienia kobiet i informatyzacją.

— Mamy nadzieję, że dotacja pozwoli przedsiębiorcom na sfinansowanie wielu inwestycji, na które nie mogliby pozwolić sobie bez finansowania zewnętrznego. Zależy nam też, aby pożyczki dotarły do jak największej liczby osób, które dopiero myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej — mówi Anna Kalata, prezes Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

Korzystne zasady

Maksymalna wysokość pożyczki z MRFP wynosi 120 tys. zł. Najdłuższy okres spłaty — 48 miesięcy. Możliwe jest też uzyskanie w spłacie kapitału karencji, która może trwać do 6 miesięcy. Jej przyznanie jest uzależnione od charakteru projektu. Do wniosku o udzielenie pożyczki nie przekraczającej 30 tys. zł wystarczy dołączyć informację o planowanym przedsięwzięciu. Biznesplan trzeba przygotować dopiero do projektów współfinansowanych pożyczką wysokości 30-120 tys. zł.

Pożyczka z MRFP może być przeznaczona na inwestycje, a także na finansowanie bieżącej działalności firmy. Minimalny wkład własny pożyczkobiorcy to 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Fundusze dostały pieniądze z Unii