Fundusze idą do likwidacji

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Mimo falowania kursów w pierwszych tygodniach roku, notowania niemal wszystkich funduszy są dziś na podobnie niskim poziomie jak na początku stycznia. W efekcie niewielu drobnych inwestorów może się pochwalić zyskami z inwestycji w akcje NFI. Podobnie, mali inwestorzy, którzy mają około 40 proc. akcji NFI, nie mają wpływu na przyszłe losy funduszy.

RYNEK NFI podzieliło pomiędzy siebie pięć największych grup akcjonariuszy (stąd taka, a nie inna kolejność prezentacji funduszy w naszym dodatku) i to przede wszystkim oni będą musieli zarobić na swoich inwestycjach. Trudno oczekiwać, że grube ryby zechcą odzyskiwać pieniądze przez wyprzedaż na giełdzie. Zdecydowanie prościej będzie im uzyskać zwrot poniesionych nakładów poprzez opłaty za zarządzanie funduszami.

WSZYSCY analitycy są zgodni, że w dłuższej perspektywie dojdzie do ostatecznej likwidacji NFI. Pytanie brzmi, w jaki sposób i kiedy duzi inwestorzy doprowadzą do ich likwidacji. Oczywiście, nie w każdym funduszu przebiegnie ona w tym samym tempie. Zależy to m.in. od inwestora, który sprawuje w danym NFI kontrolę. Jeżeli jest to inny fundusz, jak np. Everest Capital albo NIF Fund Holdings, będzie on prawdopodobnie dążyć do jak najszybszego wyjścia z inwestycji, ale to i tak musi zająć kilka lat. Jeżeli jest to natomiast bank (jak BRE Bank czy Pekao SA) czy ubezpieczyciel (PZU), to proces likwidacji może trwać znacznie dłużej.

KLUCZOWĄ ROLĘ w tym procesie odegra na pewno Skarb Państwa. Na razie MSP nie chce się zgodzić na wprowadzenie zmian do statutów funduszy, umożliwiajacych skupowanie własnych akcji. Zdaniem analityków, byłoby to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich akcjonariuszy. Byłby to także przejrzysty sposób wyprowadzenia gotówki z funduszy. Co ciekawe, na ostatnim WZA 3 NFI, Skarb Państwa zezwolił funduszowi na inwestowanie za granicą, co może stwarzać pole do o wiele większych nadużyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze idą do likwidacji