Czytasz dzięki

Fundusze postawiły na swoim w VRG

opublikowano: 20-02-2020, 22:00

Jerzy Mazgaj zaniepokoił OFE planem przetasowań w zarządzie dawnej Vistuli. Teraz musi się pogodzić z przetasowaniami w radzie.

Zwołane na żądanie NN OFE nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy VRG (dawna Vistula) fundusz może uznać za udane. Na wniosek jego reprezentanta odwołano Artura Małka, dotychczasowego członka rady nadzorczej. Kolejnym sukcesem NN było wprowadzenie do rady swojego kandydata — Piotra Nowjalisa. Nowy członek nadzoru nie skomentował zmian personalnych. Do rady dokooptowani zostali też kadydaci PZU i Ipopema TFI — odpowiednio: Piotr Stępniak i Grzegorz Jansa. Ze stanowiskiem pożegnał się natomiast Jan Pilch. To cios dla przewodniczącego rady nadzorczej Jerzego Mazgaja — odwołany członek rady był uważany za jego sojusznika. W trakcie obrad Jerzy Mazgaj apelował do 60 zarejestrowanych na NWZ akcjonariuszy (reprezentujących 76,23 proc. kapitału spółki) o głosowanie przeciw.

Jerzy Mazgaj, szef nadzoru VRG (na zdjęciu z prawej), twierdzi, że do
zmian w zarządzie skłoniła radę potrzeba jego poszerzenia. Prezes Grzegorz
Pilch uważa natomiast, że to próba usunięcia go zza sterów grupy odzieżowej,
którą zarządza od kilkanastu lat.
Zobacz więcej

DRUGIE DNO:

Jerzy Mazgaj, szef nadzoru VRG (na zdjęciu z prawej), twierdzi, że do zmian w zarządzie skłoniła radę potrzeba jego poszerzenia. Prezes Grzegorz Pilch uważa natomiast, że to próba usunięcia go zza sterów grupy odzieżowej, którą zarządza od kilkanastu lat. Bogdan Krężel

— Podjęte dziś zmiany są szkodliwie dla rady nadzorczej. Pan Jan Pilch to ikona rynku odzieżowego, twórca Bytomia, bardzo wartościowa postać w składzie VRG. Z ogromnym żalem przyjmuję jego odwołanie — skomentował Jerzy Mazgaj tuż po zakończeniu NWZ.

Przywracanie proporcji

Wczorajsze zgromadzenie to pokłosie sprawy, którą opisaliśmy w „Pulsie Biznesu”. Pod koniec grudnia rezygnację ze stanowiska w VRG złożył Mateusz Żmijewski, wieloletni wiceprezes ds. finansowych. Zdaniem niektórych akcjonariuszy jego dymisja była wymuszona. Następnie rada nadzorcza upoważniła przewodniczącego — Jerzego Mazgaja — do zatrudnienia firmy rekrutacyjnej i znalezienia kandydatów na członków zarządu. Uznano to za sygnał, że w spółce policzone są dni prezesa Grzegorza Pilcha (zbieżność nazwisk z odwołanym członkiem rady przypadkowa), kierującego nią od ponad dekady. Nie przypadło to do gustu inwestorom instytucjonalnym, którzy na dzisiejszym spotkaniu postawili sobie za cel „odzwierciedlenie struktury akcjonariatu w radzie nadzorczej”.

Jerzy Mazgaj, znany inwestorom giełdowym także z upadłej Almy oraz Krakchemii, kontroluje oficjalnie tylko 8,3 proc. akcji VRG. Kilkuprocentowy pakiet ma też powiązany z nim FIZ zarządzany przez Ipopemę. Więcej mają dwa OFE — 14,6 proc. akcji należy do PZU Złota Jesień, a 13,99 proc. do Nationale-Nederlanden. Duże pakiety mają też fundusze zarządzane przez Ipopemę (łącznie 14,83 proc.) i Forum TFI (6,64 proc.). W kilku przypadkach to wehikuły prywatnych inwestorów, zarządzane przez towarzystwa: 5,89 proc. ma Ipopema 21 FIZAN związany z Janem Kolańskim, właścicielemspożywczego Coliana. Nieco ponad 3 proc. ma z kolei Forum X FIZ, który jest kojarzony z Janem Pilchem. Najprościej mówiąc, wczorajsze walne było próbą sił między Jerzym Mazgajem a OFE.

Co dalej z zarządem

Kto był pomysłodawcą zmian w zarządzie, których zapowiedź skłoniła akcjonariuszy do działania? Jerzy Mazgaj twierdzi, że nie on.

— Był to pomysł rady nadzorczej. To ona upoważniła mnie do zatrudnienia firmy rekrutacyjnej i znalezienia kandydatów na członków zarządu — mówi biznesmen.

Zapewnia, że kandydaci już są, ich tożsamości jednak nie ujawnia.

— Pracę obecnego prezesa oceniam jako dobrą. Zarząd powinien być jednak poszerzony — pięcioosobowy [obecnie zasiadają w nim trzy osoby — red.] — wyjaśnia Jerzy Mazgaj.

Grzegorz Pilch interpretuje kadrowe plany inaczej — uważa, że pomysłodawca dąży do zmiany m.in. na stanowisku prezesa. O swoich relacjach z szefem rady nie chce się wypowiadać.

— Zakończyło się zebranie, podczas którego akcjonariusze egzaminowali radę nadzorczą. Teraz nowa rada będzie egzaminować zarząd. Przygotowujemy się na rozmowy, czy w takim składzie mamy szansę na następną kadencję. Karty są na stole. Wszystko może się zdarzyć. Jesteśmy dobrej myśli — puentuje Grzegorz Pilch.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu