Fundusze unijne z „Pulsem Biznesu”

Mira Wszelaka
09-01-2009, 00:00

W grudniu odbyła się

W grudniu odbyła się

pierwsza z cyklu konferencji

Akademii Funduszy

Europejskich — nowego

projektu "PB" i Europejskiego

Centrum Przedsiębiorczości.

Redakcja "Pulsu Biznesu", we współpracy z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości jako partnerem merytorycznym (przy współudziale Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń oraz firmy PWB), rozpoczęła cykl sześciu konferencji szkoleniowych dla przedsiębiorców, poświęconych uzyskiwaniu funduszy unijnych. Podczas pierwszego spotkania omówiono możliwości finansowania inwestycji w odnawialne źródła energii (praktycznej wiedzy z dziedziny energetyki odnawialnej wciąż jest za mało). Nabór wniosków ruszy wiosną, więc zainteresowanie tematem było wyjątkowo duże.

Wybór programów pomocowych z tej dziedziny, wraz z ich opisem, zaprezentowała Anna Kacprzyk, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w resorcie gospodarki. Przypomnijmy, że w ramach IX osi (inwestycje w infrastrukturę energetyczną przyjazną środowisku i efektywność energetyczną) jest do wzięcia 748 mln EUR z Funduszu Spójności, a na oś X, czyli bezpieczeństwo energetyczne (w tym dywersyfikację źródeł energii) 974,3 mln EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Po wystąpieniu obfitującym w nowinki na temat działań w programach, na sali rozgorzała dyskusja. Przedstawicielkę ministerstwa i towarzyszącego jej specjalistę zasypano gradem szczegółowych pytań. Magdalena Mielczarska-Rogulska z Instytutu Paliw i Energii Odnawialnych omówiła z kolei możliwości wsparcia przedsiębiorców w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i środowisko. Ofertę dofinansowania projektów z dziedziny efektywności energetycznej, także ze pieniędzy krajowych, realizowaną przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przedstawił Jan Rączka, prezes tej instytucji. W spotkaniu wzięło udział także wielu prelegentów z instytucji ubezpieczeniowych, doradczych i kredytowych, m.in. z Banku Gospodarstwa Krajowego. Paneliści odpowiadali na pytania przedsiębiorców także w przerwie konferencji i podczas kończącego ją obiadu. Kolejna konferencja odbędzie się w lutym i dotyczyć będzie zawiłości w największym programie skierowanym do przedsiębiorców w ramach Innowacyjnej gospodarki, czyli działania 4.4 na inwestycje innowacyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Fundusze unijne z „Pulsem Biznesu”