Fundusze w Polsce nie próżnują

opublikowano: 31-08-2016, 22:00

Wartość inwestycji w sektorze private equity i venture capital w Europie Środkowo- -Wschodniej w 2015 r. wyniosła 1,6 mld EUR, to aż o 25 proc. więcej niż w roku 2014 — wynika z raportu „Central and Eastern European Private Equity Statistics 2015”, opracowanego przez grupę roboczą ds. tego regionu, działającą w ramach Invest Europe. Na tym tle Polska wypadła całkiem nieźle. Inwestycje w naszym kraju stanowiły 54 proc. wszystkich zrealizowanych w regionie w ubiegłym roku, a ich wartość osiągnęła poziom 887 mln EUR.

— W Europie Środkowo-Wschodniej, w kontekście aktywności inwestycyjnej, jesteśmy czołowym rynkiem. Powody: stanowimy jedną z największych gospodarek w regionie, a nasza przedsiębiorczość przyciąga inwestorów — zaznacza Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych. Jak twierdzi, wysokie wskaźniki, zwłaszcza w polskim sektorze venture capital, mogą być wynikiem mechanizmów wsparcia publicznego, w tym unijnego. Raport odnosi się do rynku Europy Środkowo-Wschodniej. A jak Polska wypada w porównaniu z krajami Europy Zachodniej?

— Dość słabo. A świadczy o tym m.in. niski wskaźnik polskich inwestycji private equity w stosunku do PKB — wynosi poniżej 0,2 proc. Plasujemy się poniżej średniej europejskiej. Nasz rynek inwestycyjny jest wciąż młody i nie absorbuje tak dużo kapitału, jakby mógł — zaznacza Barbara Nowakowska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu