Fundusze z Indii hitem 2007 roku

Anna Borys
09-01-2008, 07:40

To nie fundusze działające na GPW dały zarobić najwięcej w 2007 r. Liderami były te inwestujące w Indiach i Chinach.

To był trudny rok dla krajowych towarzystw inwestycyjnych. Zagraniczne TFI radziły sobie znacznie lepiej. Najlepszy wynik według Analiz Online pośród produktów dostępnych na naszym rynku w 2007 r. osiągnął Franklin India Fund A (acc) (EUR). Jego klienci zarobili 41,67 proc. w przeliczeniu na krajową walutę. Ci, którzy oszczędzali w euro, osiągnęli stopę zwrotu z inwestycji 51,53 proc. Na drugim miejscu uplasował się Robeco Chinese Equities D (EUR). Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w tym okresie o 41,51 proc. W przeliczeniu na euro zaś wynik wyniósł 51,35 proc. Podium zamyka BlackRock MLIIF India Fund Fund A (EUR) z wynikiem 40,73 proc. w przeliczeniu na krajową walutę. W euro wzrost wynosi 50,52 proc.

Krajowe w tyle

Najlepszy krajowy produkt jest dopiero na piątym miejscu. Chodzi o PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek. Jego klienci zarobili w 2007 r. 37,94 proc.

— Ten wynik dowodzi, że nawet na rozgrzanym rynku można dużo zarobić. Jednak najważniejsze jest to, by inwestycje rozpocząć w odpowiednim czasie, czyli zanim zaczną o tym pisać gazety — mówi Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online.

Potwierdza to wynik Skarbca Małych i Średnich Spółek, który wszedł do gry w połowie czerwca 2007 r. Jego klienci w poprzednim roku ponieśli stratę 18,24 proc.

W zestawieniu jest jeszcze jedna niespodzianka. Na miejscu ósmym uplasował się Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w 2007 r. o 33,26 proc.

— To fenomenalny wynik. Warto podkreślić, że wcale nie trzeba mocno ryzykować, by sporo zarobić. Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości to produkt bezpieczny, a przyniósł duże zyski — komentuje Tomasz Publicewicz.

Trafić w dziesiątkę

Rok 2007 zdecydowanie należał do rynków z tzw. BRIC, czyli Brazylii, Rosji, Indii i Chin. Szczególnie dobre wyniki zanotowano w obcych walutach. Na niekorzyść polskich klientów działało umacnianie złotego, szczególnie względem dolara. W 2007 r. dolar stracił 15,07 proc. wobec złotego, a euro zjechało 6,13 proc. Jeden z najlepszych wyników denominowanych w amerykańskiej walucie osiągnął w 2007 r. MLIIF World Mining Class A2 (USD). Wypracował on stopę zwrotu 69, 9 proc. Franklin India Fund A (acc) (USD) zarobił 64,4 proc. dla swoich klientów oszczędzających w dolarach.

Czy podobnych wyników można spodziewać się także w 2008 r.?

— Trudno ocenić. Rynki indyjski i chiński są już mocno rozgrzane. Ryzyko inwesty-cji rośnie. Może się przecież zdarzyć tak, że tamtejsze parkiety będą na koniec 2008 r. pod kreską, a zaskoczy nas rynek japoński (w 2007 roku -11 proc. — red.) — przewiduje Tomasz Publicewicz.

Anna Borys, a.borys@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Fundusze z Indii hitem 2007 roku