Fuzje OFE dopiero się zaczną

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 05-02-2001, 00:00

Fuzje OFE dopiero się zaczną

Akcjonariusze Arki-Invesco PTE i Pocztowo-Bankowego PTE podpisali wreszcie umowę o fuzji. W tym miesiącu drugi wniosek o przejęcie zarządzania nad Pioneer OFE złoży też zapewne Pekao PTE.

Rozmowy Arki-Invesco PTE i Pocztowo-Bankowego PTE, prowadzone od wielu miesięcy, zostały w czwartek ostatecznie zakończone podpisaniem umowy. W piątek towarzystwa złożyły wniosek konsolidacyjny w UNFE. Połączenie będzie polegać na objęciu przez akcjonariuszy AI PTE akcji PB PTE w zamian za wniesiony majątek funduszu Arki oraz gotówkę. Amerykański Amvescap, 80-proc. akcjonariusz AI PTE, wyłoży prawdopodobnie około 30 mln zł i następnie będzie dokapitalizowywać nowe PTE. Ostateczny skład zarządu połączonych PTE ma być znany po otrzymaniu zgody UNFE. Akcjonariusze AI i PB ustalili, że po 1/3 akcji w nowym PTE będą mieli: francuscy akcjonariusze PB PTE — Cardif i Paribas, Poczta Polska i obecni akcjonariusze Arki-Invesco, czyli Amvescap i Konferencja Episkopatu Polski.

Nowe PTE przyjmie prawdopodobnie nazwy obu towarzystw, natomiast fundusz pozostanie przy nazwie Pocztylion.

Pekao razy trzy

Pierwszy krok w konsolidacji rynku zrobiło już Pekao PTE. 18 stycznia otrzymało zgodę UNFE na przejęcie funduszu Epoka. Jeszcze w lutym prawdopodobnie Pekao złoży w urzędzie drugi wniosek konsolidacyjny — o przejęcie Pioneer OFE. Po połączeniach Pekao OFE może walczyć o 12 pozycję w rankingu pod względem wysokości aktywów. Teraz zajmuje 15, Pioneer OFE — 16, a Epoka 20.

— Chcemy jak najszybciej złożyć wniosek w UNFE. Mam nadzieję, że stanie się to w tym miesiącu. Pioneer został przejęty przez UniCredito Italiano 24 października i od tego czasu płynie 6- miesięczny termin uregulowania akcjonariatu w obu PTE. Generalnie będzie to połączenie doświadczeń obu firm — mówi Jarosław Skorulski, prezes Pioneer PTE.

W kolejce do fuzji

Wynegocjowane fuzje będą zapewne zachętą dla akcjonariuszy pozostałych PTE.

— Dla mniejszych OFE, którym grozi bankructwo, to czas najwyższy, aby zacząć proces konsolidacji. Jeśli do końca tego roku zostanie 16-17 OFE, będzie to sukces. W przyszłym roku na rynku może pozostać 9-13 OFE — mówi Mirosław Kowalski, prezes Grupy Zurich.

Przejęciem funduszu Ego zainteresowane jest — jak wiadomo nieoficjalnie — PTE Skarbiec-Emerytura. BRE, akcjonariusz PTE Skarbiec-Emerytura, odkupił 25 proc. akcji towarzystwa od Ergo Hestii i jest już 100-proc. właścicielem PTE. Bank nie wyklucza jednak, że w przyszłości obniży zaangażowanie w spółce do 51 proc.

BRE zapłacił za transakcję ponad 138,3 mln zł. Jest to kwota porównywalna z cenami rynkowymi, gdzie za jednego klienta płacącego składki płacono około 2500 zł. Taką kwotę zapłaciła także Ergo Hestia za kupno PTE i OFE PBK.

Z nieoficjalnych informacji wynika również, że trwa wycena PTE H-M-C i funduszu Rodzina. W połowie czerwca prawdopodobnie będzie wiadomo, co stanie się ze spółkami. Możliwe są wszystkie scenariusze — połączenie, przejęcie innego OFE bądź sprzedaż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fuzje OFE dopiero się zaczną