Fuzje rozbujały Wall Street

Sesja na giełdzie nowojorskiej rozpoczęła się od zdecydowanego odrabiania piątkowych strat, po tym jak nastroje poprawiły informacje o przejęciach za oceanem.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Po ponad godzinie handlu S&P500, Dow Jones oraz Nasdaq rosną po około dwie trzecie proc. O około 3 proc. drożeją papiery giganta farmaceutycznego Pfizer, po tym jak spółka zaproponowała przejęcie brytyjsko-szwedzkiego konkurenta AstraZeneca. Na minimalnym plusie utrzymują się notowania General Electric. Prezes spółki Jeffrey Immelt spotkał się z prezydentem Francji w sprawie potencjalnego przejęcia Alstomu.

- Po pięciu latach od ostatniej recesji firmy stały się wreszcie bardziej optymistyczne i chcą wykorzystać zasobną płynność, którą dysponują – powiedział agencji Bloomberg Gerhard Schwarz, szef strategii rynku akcji niemieckiego Baader Banku.

Jego zdaniem aktywność w sferze fuzji i przejęć mogłaby być głównym bodźcem do zwyżek w tym roku, po tym jak wyceny osiągnęły już wygórowane wartości. Wyceny spółek z indeksu S&P500 sięgały na koniec ubiegłego tygodnia 15,9-krotności prognozowanych zysków. Od października 2011 r. wskaźnik cena/zysk skoczył już o 44 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Fuzje rozbujały Wall Street