Gabon dostał pomoc na ochronę lasów deszczowych

PAP , DI
opublikowano: 30-06-2021, 17:02

90 proc. środkowoafrykańskiego kraju pokrywają lasy, które absorbują więcej dwutlenku węgla, niż ten kraj emituje.

Władze Gabonu otrzymały od wspieranej przez ONZ Środkowoafrykańskiej Inicjatywy Lasów (CAFI) pierwszą transzę dofinansowania na ochronę lasów deszczowych. Gabon stał się pierwszym krajem, który otrzymał tego rodzaju międzynarodową pomoc. Umowę w sprawie dofinansowania 150 mln USD zawarto w 2019 r., a władze Gabonu otrzymały teraz 17 mln USD wypłacone w ramach CAFI przez Norwegię. 90 proc. środkowoafrykańskiego kraju pokrywają lasy, które absorbują więcej dwutlenku węgla, niż ten kraj emituje.

Według CAFI władze Gabonu udowodniły, że są w stanie zredukować proces deforestacji oraz zmniejszyć emisje węglowe, co mu się udało porównując lata 2016-2017 w stosunku do poprzedniej dekady.

Pierwsza transza stanowi zaledwie 0,1 proc. rocznego PKB Gabonu, ale minister leśnictwa Lee White powiedział w rozmowie z BBC, że to znaczący pierwszy krok.

W ostatnich latach Gabon uruchomił wiele programów ochrony, m.in. utworzył 13 parków narodowych i opracował projekt zwalczania nielegalnego pozyskiwania drewna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane