Czytasz dzięki

Galerie handlowe boją się symbolicznych czynszów

opublikowano: 23-03-2020, 22:00

Obniżenie czynszu w galeriach handlowych o 90 proc. jest niekonstytucyjne i przypomina wywłaszczenie — uważają prawnicy i eksperci tej branży.

W projekcie Tarczy Antykryzysowej pojawiły się zapisy, że w centrach handlowych, których działalność „została zakazana lub ograniczona na podstawie przepisów prawa, a najemca działalności tej nie prowadzi, wysokość czynszu najmu za ten okres ulega obniżeniu o 90 proc. w stosunku do czynszu przysługującego wynajmującemu na podstawie umowy”.

Zdaniem ekspertów Retail Institute zapis ten jest niezgodny z konstytucją, gdyż łamie zasady równości wobec prawa. Anna Szmeja, prezes Retail Institute, wskazuje, że skupiając się na interesach wynajmującychi najemców, całkiem zapominamy o tysiącach przedsiębiorstw, które są zależne od najemców i wynajmujących. To firmy usługowe, serwisowe, producenci, dostawcy, firmy transportowe i wiele innych, które z racji zamknięcia centrów handlowych i wstrzymania działalności handlowej najemców również walczą o przetrwanie.

Uważa, że należy centra handlowe traktować jako całość i zadbać o program pomocowy, który w symetryczny sposób będzie wspierał zarówno najemców, jak i wynajmujących oraz wszystkie firmy tworzące złożony ekosystem 500 takich obiektów w Polsce. Mariusz Kowolik, radca prawny, partner w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy wskazuje, że ustawowe ustalenie kwoty czynszów bez zapewnienia jakichkolwiek środków odszkodowania przypomina wywłaszczenie, co byłoby niezgodne z konstytucyjną ochroną własności. Chyba, że właściciele galerii również uzyskaliby pomoc publiczną.

— Nie można zapominać, że duża część wynajmujących (właścicieli galerii) finansowała zakup galerii z kredytu (lub innej formy finansowania dłużnego) i ma obowiązki związane z utrzymaniem określonych poziomów czynszów. Omawiana regulacja stawia więc wynajmujących w bardzo trudnej sytuacji, jako że ich przychody zostaną ustawowo obniżone o 90 proc., a jednocześnie koszty finansowania pozostaną na niezmienionym poziomie — mówi Mariusz Kowolik.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy