Gaz w USA znów drożeje

opublikowano: 27-03-2013, 00:00

Spadek zapasów błękitnego paliwa za oceanem pcha w górę notowania.

Ceny gazu w USA rosną od początku lutego pod wpływem szybciej od oczekiwań spadających zapasów surowca. Wpływa na to nie tylko czynnik sezonowy, jakim jest zima i niskie temperatury panujące na wschodnim wybrzeżu, ale także stabilizacja wydobycia gazu w ostatnich miesiącach — zwracają uwagę analitycy XTB DM. Firmy wydobywcze w USA rezygnują z dalszych wierceń ze względu na relatywnie niższe marże w porównaniu np. z ropą naftową. Według Amerykańskiego Departamentu Energii wydobycie gazu w tym roku powinno wzrosnąć o jedynie0,7 proc. r/r, najmniej od 2005 r.

Tymczasem rosnąć ma popyt, bo w ciągu najbliższych dwóch lat do użytku zostanie oddanych wiele elektrowni, zakładów petrochemicznych i nawozowych,wykorzystujących duże ilości gazu.

— Co więcej, od 2015 r. powinien pojawić się istotny dla rynku popytu z zagranicy, dzięki oddaniu pierwszego terminalu do eksportu gazu skroplonego. Biorąc pod uwagę ogromne różnice w cenach gazu na świecie (patrz wykres), pole do wzrostu eksportu w przyszłości jest bardzo duże — przewidują analitycy brokera. Ich zdaniem, szanse na dalsze zwyżki cen gazu pozostają duże. Na zmianach notowań gazu można zarabiać, inwestując w kontrakty na różnice kursowe (CFD), które są w ofercie wybranych domów maklerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy