Gdańsk jest do usług dla inwestycji high-tech

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Miasto przyciąga centra BPO i inwestycje high-tech.

Nie przeszkadza mu niska pozycja w rankingu najlepszych lokalizacji.

Gdańsk przyciąga inwestorów. ZenSar Technology, hinduska firma informatyczna, która obsługuje m.in. Cisco czy Fujitsu, rozważa budowę centrum badawczo-rozwojowego zatrudniającego docelowo 500-1000 osób.

— Staramy się o tego inwestora — przyznaje Wojciech Szelągowski, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Centrum miałoby zostać zlokalizowane w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE).

— Pod uwagę brany jest Gdański Park Naukowo-Technologiczny należący do PSSE — mówi Iwona Grajewska z PSSE.

Hindusi oczekują grantu. Decyzja rządu w tej sprawie powinna zapaść w grudniu. W mieście lub okolicach call center zatrudniające 300 osób chce otworzyć także firma windykacyjna Best.

Transcom WorldWide, notowana na giełdzie spółka oferująca usługi CRM, która w Polsce obecna jest w Olsztynie, uruchomi w Gdańsku call center Tele2. Proces rekrutacyjny ruszy lada moment. Pracę znajdzie tu 350 osób.

Walczą o projekty

Na bardzo wczesnym etapie jest projekt Credit Suisse. Grupa myśli o centrum finansowym zatrudniającym 100-300 osób. Na razie rozważa kilka lokalizacji w Polsce, a Gdańsk jest jedną z nich. Nad centrum usług zastanawia się również podobno Nordea, a konkurentem dla Gdańska jest Warszawa. Miasto walczy również o centrum analityczne Reutersa, w którym ma pracować 500 osób.

— Brytyjska agencja wynajmuje 1500 mkw. w Gdyni, ale szuka biura o powierzchni 8 tys. mkw. —wyjaśnia Alan Aleksandrowicz z Centrum Obsługi Biznesu w Gdańsku.

— Reuters rozważa we wstępnym etapie lokalizację w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Potem możliwe jest objęcie strefą wybranego przez inwestora biurowca — dodaje Iwona Grajewska.

Z Poznaniem Gdańsk walczy o projekt Franklin Templeton, który chce uruchomić centrum BPO i zatrudnić 300-500 osób.

Polskie centrum technologii

Do Gdańska wejdą wkrótce trzy firmy działające w branży zaawansowanych technologii.

— Wprowadzamy spółkę, która chce wybudować fabrykę produkującą wyroby elektryczne i elektroenergetyczne (30 miejsc pracy), producenta maszyn do automatyzacji produkcji (12-15 miejsc pracy) oraz firmę z branży zaawansowanych technologii, która zatrudni 60 osób — zapowiada Iwona Grajewska.

Podregion gdański jest na 9. pozycji pod względem lokalizacji działalności usługowej i na 6. dla zaawansowanej technologicznie w ra- nkingu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR).

— W obu przypadkach podregion awansował o jedną pozycję. Przyczyniły się do tego lepsza chłonność rynku i infrastruktura, a szczególnie rozwój portu lotniczego — uważa Tomasz Kalinowski z IBnGR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu