Gdańsk ma partnera do kolumbariów

  • Anna Pronińska
opublikowano: 03-04-2013, 00:00

To już druga umowa PPP w branży funeralnej. Miasto nie dołoży do tego ani grosza.

Chętnych było dwóch, ale na złożenie oferty na zaprojektowanie, sfinansowanie, wybudowanie i eksploatację kolumbariów na gdańskich cmentarzach komunalnych zdecydowała się tylko jedna firma. To świadcząca usługi pogrzebowe gdańska Zieleń, z którą wczoraj miasto podpisało umowę. Wartość inwestycji, która będzie realizowana w koncesji (tryb partnerstwa publiczno-prywatnego) to 8,6 mln zł.

— Gdańsk ma wysoki poziom, około 30 proc., kremacji w stosunku do zgonów. Jednak wciąż pochówki urnowe odbywają się głównie do ziemi, a to zabiera teren. Mamy nadzieję, że jeżeli kolumbaria będą w ciekawych lokalizacjach, taka forma pochówku będzie wybierana częściej — mówi Grzegorz Kaczorowski, kierownik Centrum Partnerstwa i Biznesu w gdańskim ratuszu.

W sumie powstanie 2422 nisz do pochówków urnowych na cmentarzach: Oliwskim, Centralnym (Srebrzysko), Sobieszewskim, Nowy Salwator, Garnizonowym oraz św. Jadwigi. Partner prywatny będzie zarabiał na udostępnieniu niszy do pochówku. Miasto nie dołoży pieniędzy do inwestycji. To pierwsza umowa koncesji w Gdańsku, natomiast w polskim sektorze pogrzebowym w tej formule — już druga.

Pierwszy był Kraków, gdzie kosztem kilkunastu milionów złotych konsorcjum firm łódzkich i włoskiej miało odpowiadać za budowę cmentarza wraz ze spopielarnią i parkingiem. W Gdańsku inwestycja ma być zrealizowana do końca września 2016 r. Wczoraj miasto otworzyło także oferty na budowę z finansowaniem i zarządzaniem co najmniej jednym parkingiem w PPP. Wnioski o udział w postępowaniu złożyły: Budimex, Strabag, NDI Sopot, Vianini Lavori (spółka notowana na włoskiej giełdzie, specjalizująca się m.in. w sektorze budowlanym), Mostostal Concession (spółka Mostostalu Warszawa) oraz Immo Park (z grupy Mota- -Engil Central Europe).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gdańsk ma partnera do kolumbariów