Gdańskie katamarany płyną do Bahrajnu

opublikowano: 22-08-2014, 00:00

Sunreef Yachts, produkujący katamarany w gdańskiej stoczni, liczy na głębokie kieszenie szejków i otwiera biuro w Bahrajnie.

Na luksusowe katamarany popytu w Polsce nie ma, ale to nie znaczy, że nie można ich u nas produkować. Sunreef Yachts z Gdańska woduje co roku około tuzina robionych na indywidualne zamówienia jednostek i sprzedaje je na całym świecie. Spółka ma już biura w Miami, Szanghaju i Dubaju, a teraz w Bahrajnie otwiera nową kwaterę główną na Bliskim Wschodzie.

WODOWANIE MILIONÓW: Sunreef Yachts, firma założona i kierowana przez Francisa Lappa, w Gdańsku produkuje około tuzina jednostek rocznie, wartych od kilkuset tysięcy do kilku milionów euro za sztukę. Odbiorców intensywnie szuka w krajach arabskich. [FOT. WM]
WODOWANIE MILIONÓW: Sunreef Yachts, firma założona i kierowana przez Francisa Lappa, w Gdańsku produkuje około tuzina jednostek rocznie, wartych od kilkuset tysięcy do kilku milionów euro za sztukę. Odbiorców intensywnie szuka w krajach arabskich. [FOT. WM]
None
None

— Biurem będzie zarządzać Anna Nowotarska, która jest związana z firmą od ponad pięciu lat. To będzie nasze centrum operacyjne w regionie, już uruchamiamy kampanię marketingowąi będziemy m.in. mocno promować się na targach, choćby na Qatar International Boat Show w listopadzie — mówi Karolina Paszkiewicz z Sunreef Yachts.

Sunreef Yachts to dziecko Francisa Lappa, francuskiego przedsiębiorcy, który od ponad dwóch dekad mieszka w Polsce. W 2002 r. na terenie gdańskiej stoczni rozpoczął budowę katamaranów, których do tej pory zwodowano prawie 80. Dziś w biurze spółki i przy budowie katamaranów pracuje ponad 450 osób.

— Wszystkie prace — od projektowania katamaranu po jego wodowanie — prowadzimy na terenie naszej stoczni. W ubiegłym roku zwodowaliśmy 12 jednostek, w tym roku już 6, a negocjujemy m.in. budowę katamaranu o długości ponad 150 stóp dla chińskiego klienta — mówi Karolina Paszkiewicz.

Bahrajn, położony na archipelagu wysp w Zatoce Perskiej, żyje przede wszystkim z wydobycia ropy, ale jest też jednocześnie jedną z najbardziej liberalnych gospodarek świata — w przygotowywanym przez Heritage Foundation indeksie wolności gospodarczej zajmuje 12. miejsce, tuż za USA i Irlandią — i aż 45 oczek przed Polską. Wartość wymiany handlowej z Bahrajnem nie oszałamia. Zgodnie z danymi GUS, w ubiegłym roku do królestwa nad Zatoką Perską trafiły polskie produkty za niespełna 40 mln zł, czyli o 35 proc. mniej niż rok wcześniej — były to głównie wyroby z czekolady (4,5 mln zł) oraz podpaski i pieluchy (4,4 mln zł). Polska ma z Bahrajnem ujemne saldo wymiany handlowej — sprowadziliśmy stamtąd w 2013 r. produkty za 90,2 mln zł.\

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane