GDDKiA ogłosiła ponowny przetarg na przebudowę trasy A18

  • PAP
opublikowano: 05-06-2019, 14:45

GDDKiA ogłosiła ponowny przetarg na przebudowę i dostosowanie 22-kilometrowego fragmentu drogi nr 18 z Olszyny do Golnic do parametrów autostrady. W nowym postępowaniu zmodyfikowano zakres inwestycji, a jedynym kryterium wyłonienia wykonawcy ma być cena.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki, zadaniem wykonawcy jest rozbudowa południowej jezdni obecnej DK18 na odcinku 22 kilometrów. Mają przy tym powstać węzeł autostradowy Żary oraz m.in. trzy wiadukty, most oraz przejście pod autostradą.

„Podstawą kalkulacji kosztów przez oferentów będzie projekt budowlany wraz z jego uszczegółowieniem, czyli projektem wykonawczym, przedmiar robót i specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych” - podkreślił Krynicki.

Oferty można składać do 10 lipca br.

Pierwszy przetarg unieważniono w maju. Rzecznik wskazał, że w pierwszym postępowaniu przetargowym złożone oferty przekraczały kwotę przeznaczoną na realizacje tej inwestycji.

„Po analizie dotychczasowych postępowań przetargowych stwierdziliśmy, że wykonawcy składający oferty, najczęściej w takim samym stopniu spełniali dodatkowe kryteria pozacenowe. W efekcie sprowadzało się to do tego, że o wyborze najkorzystniejszej oferty i tak ostatecznie decydowała cena” - podkreślił. Dodał, że zdaniem GDDKiA kryteria pozacenowe były traktowane przez wykonawców jako dodatkowe ryzyko, którego spełnienie rodziło określone koszty, a to wpływało na wartość ofert.

Rzecznik przypomniał, że przebudowa trasy ma na celu dostosowanie jest do standardów autostrady. Chodzi o odcinek o długości 70 kilometrów od Olszyny do Golnic. Trasa ta zaliczana jest do głównych dróg w Polsce o znaczeniu przemysłowym i turystycznym. Łączy ona autostradę A4 z przejściem granicznym w Olszynie.

W listopadzie 2004 r. rozpoczęty został pierwszy etap dostosowywania DK18 do parametrów przyszłej autostrady A18. Do istniejącej drogi dobudowana została równoległa jezdnia północna, którą oddano do użytku w 2006 r.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy