Gdzie są liderzyz tamtych lat

opublikowano: 12-03-2013, 00:00

Historia rankingu GSR to historia wzlotów i upadków. Czasem bardzo bolesnych

Przez 14 lat przez czołówkę rankingu przewinęło się kilkadziesiąt firm. Większość utrzymała dobrą formę — dość powiedzieć, że pierwszy laureat, Amica, znalazła się w tym roku na wysokim 12. miejscu — ale nie brakuje też przykładów negatywnych. Dziś trudno uwierzyć, że na miano Giełdowej Spółki Roku w 2004 r. zasłużył Inter Groclin Auto, a rok później eksperci nałożyli laur zwycięzcy Biotonowi.

None
None

Pierwszą z firm, kiedyś wzorcowego eksportera, stłamsił szybko umacniający się złoty, a Bioton nigdy nie spełnił ogromnych nadziei, jakie rozbudził przy okazji giełdowego debiutu. W najnowszym zestawieniu Groclin wylądował na 152. miejscu, a spółka Ryszarda Krauzego niemal na szarym końcu — w połowie czwartej setki.

W 2001 r. z pierwszego miejsca cieszyła się Polska Grupa Farmaceutyczna (dziś Pelion), spółka, której znaczenie na GPW zmalało przez lata na tyle, że zamiast w portfelu WIG20 znajduje się w sWIG80. Pod koniec pierwszej lub na początku drugiej setki szukać trzeba laureatów z lat 2006-09.

TVN, dwukrotny zwycięzca rankingu, kiedyś określany mianem maszynki do zarabiania pieniędzy, dziś zmaga się z wysokim zadłużeniem. Analitycy przestali też wierzyć w krociowe zyski i dobre perspektywy AmRestu i Asseco Poland, więc rezultat nie mógł być inny.

Ze szczytu w otchłań szybko spadła GPW — w 2010 r. debiutowała na 2. miejscu, rok później wspięła się na szczyt (musiała się podzielić wygraną z LPP), ale po problemach wizerunkowych i mimo wszystko nie najlepszych rezultatach operator giełdy stracił blask. Nie pomogły też na pewno długie

targi na temat harmonogramu sesji i nieugięte stanowisko władz parkietu, które nie chciały się wsłuchać w głos środowiska — a w końcu to maklerzy i doradcy wystawiali oceny w rankingu GSR.

Dobrą formę od kilku lat utrzymuje tegoroczny zwycięzca — LPP, który powtórzył sukces sprzed roku. W ścisłej czołówce znów zmieścił się też Cyfrowy Polsat, triumfator z roku 2010. Bogdanka, która wówczas także znalazła się na pierwszym miejscu, w zestawieniu za rok 2012 zajęła niezłą, 13. lokatę.

Zwycięzcy rankingu GSR

1999 Amica

2000 BRE Bank

2001 PGF

2002 Frantschach Świecie

2003 Grupa Kęty

2004 Inter Groclin Auto

2005 Bioton

2006 TVN

2007 TVN

2008 AmRest

2009 Asseco Poland

2010 Cyfrowy Polsat i LW Bogdanka

2011 LPP i GPW

2012 LPP

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane