GE mocniej powalczy o kontrakty

opublikowano: 18-01-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykański koncern liczy, że jego polskie spółki będą dostawcami technologii i komponentów w globalnych kontraktach, służących m.in. dekarbonizacji energetyki i elektryfikacji. Pomoże w tym KUKE.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jaki sposób KUKE zabezpieczy transakcje, w których będą uczestniczyć polskie spółki GE
  • jaką kwotę przeznaczy KUKE na ubezpieczanie finansowania zagranicznych kontraktów
  • w jakich krajach GE w Polsce widzi możliwości zdobywania kontraktów jako partner w konsorcjach

Umowa GE z KUKE dotycząca finansowania eksportu ma pomóc globalnym klientom GE w dekarbonizacji sektora energetycznego i zwiększeniu poziomu elektryfikacji. KUKE zapewni stronie zlecającej projekt — sektorowi publicznemu lub inwestorom prywatnym ubezpieczenie finansowania wybranych transakcji na łączną kwotę 1 mld EUR w ciągu trzech lat. Warunkiem udzielenia gwarancji przez KUKE jest udział w tych przedsięwzięciach polskich oddziałów GE, które byłyby dostawcami komponentów, technologii lub usług.

Niezbędna transformacja:
Niezbędna transformacja:
Nasze partnerstwo z KUKE wzmocni możliwości produkcyjne i eksportowe Polski, wspierając transformację energetyczną na całym świecie — mówi Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce (trzeci od lewej). Na zdjęciu (od lewej) Katarzyna Kowalska, wiceprezeska KUKE, Janusz Władyczak, prezes KUKE, oraz Michał Małecki, członek zarządu GE w Polsce.
Marek Wiśniewski

Siła giganta

W przetargach na realizację dużych projektów dla prywatnych, czy publicznych klientów konkurują najczęściej światowi potentaci: GE, Alstom, Hitach, czy BASF — firmy, które mają liczne oddziały w wielu krajach. Gros kontraktów pochodzi z krajów rozwijających się — azjatyckich i afrykańskich. Dzięki ubezpieczeniu finansowania od podmiotów takich jak KUKE ryzyko finansowe jest niższe, a zleceniodawcy inwestycji mogą uzyskać lepsze warunki np. w postaci niższego oprocentowania kredytu.

— Dzięki umowie GE w Polsce będzie współpracować z krajami wschodzącymi i rozwiniętymi, które dążą do dekarbonizacji i elektryfikacji dzięki połączeniu istniejących i nowych technologii. W sektorze energii gazowej GE w Polsce widzi wiele możliwości w krajach wschodzących, takich jak Indie, Wietnam, Indonezja czy RPA, jak również w krajach rozwiniętych, takich jak Włochy i Niemcy — mówi Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce.

W sektorze odnawialnych źródeł energii wiatrowej GE dostrzega szansę pozyskiwania nowych kontraktów w krajach północnej Europy, a także wschodniej i południowej.

— GE może wykorzystać kombinację technologii, takich jak odnawialne i gazowe, a także przełomowe technologie, takie jak wodór, wychwytywanie dwutlenku węgla, jego wykorzystanie i składowanie oraz małe modułowe reaktory jądrowe, aby przyspieszyć transformację energetyczną — mówi Sławomir Żygowski.

1mld EUR

To łączna wartość ochrony ubezpieczeniowej, jaką KUKE zapewni projektom GE w ciągu trzech lat.

Technologia ze stolicy

GE ma w Polsce osiem zakładów specjalizujących się w badaniach, produkcji i usługach, w tym m.in. fabrykę turbin w Elblągu, fabrykę generatorów we Wrocławiu, czy LM Wind Power — zakład produkcji łopat do turbin wiatrowych na lądzie w Goleniowie. Obecnie GE Poland zatrudnia około 4500 pracowników w różnych działach: w lotnictwie, energetyce gazowej i energii odnawialnej.

W Warszawie natomiast znajduje się Engineering Design Center (EDC). Zatrudnia ponad 1200 inżynierów, którzy koncentrują się na rozwoju technologii we wszystkich działach GE. EDC obsługuje wszystkie nowe kontrakty od testów przez uruchomienie i wsparcie serwisowe, np. wspierało projekt 6500-megawatowej elektrowni Hsinta i Taichung dla Taiwan Power Company (TPC) na Tajwanie (generator został wyprodukowany/dostarczony z Polski).

We współpracy z agencjami kredytów eksportowych i instytucjami finansowania rozwoju w latach 2015-20 GE pozyskało globalnie około 20,5 mld USD kapitału na wsparcie projektów w 52 krajach, w których zastosowano technologie GE w zakresie energetyki gazowej, energii odnawialnej i lotnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane