GE szykuje się do przejęć w Europie

Małgorzata Birnbaum
12-06-2002, 00:00

General Electric chce skorzystać z kłopotów europejskich koncernów przemysłowych i tworzy zespół, który będzie szukał obiektów do przejęcia — podał „Financial Times”. GE zamierza wejść przede wszystkim do Niemiec i Rosji, chociaż właśnie negocjuje transakcje w innym europejskim kraju.

General Electric, spółka o największej kapitalizacji na świecie, tworzy w Brukseli i Londynie zespół ds. fuzji i przejęć. Zajmie się on przeżywającymi kryzys europejskimi koncernami przemysłowymi, których ceny akcji znajdują się na niskim poziomie.

Sześć osób ma szukać okazji do przejęć w sektorze energetycznym, produkcji sprzętu medycznego i systemów przemysłowych. Główne obszary zainteresowań amerykańskiego giganta to Rosja i Niemcy, w których GE chciałby umocnić pozycję. Ale spółka myśli już o transakcjach w innych miejscach Europy. Firm do przejęcia nie brakuje: ABB, Alstom, Invensys szukają kupców na część swoich działów. GE rozważa właśnie złożenie oferty na dział Structured Finance, który chce sprzedać ABB.

— Zaczynamy wychodzić z recesji i wyceny firm są dużo niższe. W latach 90. wszyscy się rozwijali, ale przez ostatnie półtora roku zaczęły się problemy, a firmy zaczęły się restrukturyzować. Taka sytuacja sprzyja pojawianiu się okazji — mówi Nani Beccali, nowy prezes i dyrektor zarządzający GE Europe.

Ruch GE to kolejny dowód na to, że rynek fuzji i przejęć w Europie może się ożywić. W ubiegłym roku Komisja Europejska zablokowała wartą 45 mld USD (181,4 mld zł) fuzję GE z Honeywell, chociaż to dwie amerykańskie firmy, a na transakcję wcześniej zgodziły się antymonopolowe władze USA. Jednak w ubiegłym tygodniu Europejski Trybunał Sprawiedliwości osłabił mocną pozycję KE, orzekając, że niesłuszna była decyzja o blokadzie fuzji brytyjskich spółek turystycznych Air Tours i First Choice. Decyzję o wstrzymaniu tej transakcji podjął Mario Monti w szóstym dniu urzędowania na stanowisku komisarza UE ds. konkurencji. Teraz będzie zmuszony do złagodzenia polityki. KE zablokowała od 1991 r. 18 fuzji. Najnowsza transakcja, do której nie dopuściła, dotyczy przejęcia spółki Sidel przez szwedzkiego producenta opakowań Tetra Laval.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / GE szykuje się do przejęć w Europie