Generali dołączyło do złotego peletonu

opublikowano: 27-01-2020, 22:00

Jedno z większych TFI przekształciło fundusz akcji dalekowschodnich w fundusz rynku złota.

Kolejne TFI daje klientom ekspozycję na rynek złota. Odpowiedni produkt pojawił się w ofercie Generali Investments TFI. W styczniu 2020 r. fundusz Generali Akcje Daleki Wschód przekształcił się w Generali Złota. Wraz z nazwą zmieniła się polityka inwestycyjna funduszu, który na koniec 2019 r. miał niecałe 7 mln zł aktywów.

SŁUCHAMY KLIENTÓW:
SŁUCHAMY KLIENTÓW:
Marek Straszak, zarządzający funduszami Generali Investments TFI, zapewnia, że nowy fundusz wpisuje się w oczekiwania klientów, jakie docierały do TFI.
Fot. ARC

W wydaniu dalekowschodnim fundusz działał w formule master-feeder, czyli po prostu przekazywał pieniądze klientów do jednego z funduszy luksemburskich. Obecnie będzieinwestował w szerszą paletę produktów powiązanych ze złotem. Trzon portfela będą stanowić instrumenty ETC, czyli rodzaj zagranicznych funduszy kupujących złoto w wersji fizycznej. Ma na nie przypadać dwie trzecie portfela. 10-15 proc. będą stanowić zagraniczne fundusze indeksowe typu ETF, kupujące akcje spółek zajmujących się poszukiwaniem, wydobyciem, przetwarzaniem lub handlem złotem.

— Chcemy, by nasz fundusz jak najdokładniej odzwierciedlał cenę złota wyrażoną w dolarze — podkreśla Marek Straszak, zarządzający funduszami Generali Investments TFI.

Fundusz będzie zabezpieczał ryzyko kursowe.

Polskie TFI mają niewiele funduszy otwartych powiązanych z rynkiem złota. Do tego mocno się one różnią pod względem sposobu ekspozycji na kruszec i tym samym osiąganych wyników. Najbliższy produktowi Generali jest Investor Gold Otwarty. Jego portfel dzieli się na trzy grupy funduszy zagranicznych. Pierwsza część to fundusze kupujące złoto w sztabach. Druga to fundusze lokujące w obligacje i w mniejszej części instrumenty pochodne związane ze złotem.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Całość uzupełniają fundusz lub fundusze akcji spółek żyjących z wydobycia lub przetwarzania złota, ale też srebra, platyny oraz innych metali szlachetnych. W przeszłości fundusz nie stronił od ekspozycji na fundusze rozliczane w euro, co powodowało, że jego wyniki bywały mocno rozbieżne od zmiany cen samego złota, które wyceniane jest w dolarach.

W ostatnich dwunastu miesiącach Investor Gold Otwarty zarobił dla klientów prawie 17 proc. Symbolicznie większy zysk wypracował dla swoich klientów Quercus Gold. Ekspozycję na złoto uzyskuje poprzez kontrakty terminowe. Około 90 proc. aktywów utrzymuje w obligacjach. Rekordzistą jeśli chodzi o zysk jest jednak w ostatnich dwunastu miesiącach PKO Akcji Rynku Złota. Zarobił niemal 60 proc. Już sama nazwawskazuje, z czego wynika tak wysoka stopa zwrotu.

Fundusz inwestuje w papiery udziałowe spółek wydobywających metale szlachetne, ale też spółki streamingowe, czyli finansujące wydobycie innym podmiotom, w zamian za przyszłe dostawy złota lub srebra. Koncentracja na rynku akcji powoduje, że fundusz działa z tzw. dźwignią operacyjną. Gdy złoto idzie do góry, wartość jego jednostek rośnie bardziej od kruszcu. Gdy ten ostatni się przecenia, następuje sytuacja odwrotna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane