Geolokalizacja już obowiązkowa

opublikowano: 03-10-2018, 22:00

Nowe przepisy obowiązują od 1 października 2018 r. Kary dla przewoźników wejdą w życie z nowym rokiem.

W poniedziałek weszła w życie kolejna regulacja wynikająca z nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Na przewoźników został nałożony nowy obowiązek: wyposażenie pojazdu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne. Przepisy mają na celu skuteczniejsze monitorowanie transportu towarów wrażliwych.

— Ustawodawca pozostawia przewoźnikom wybór sposobu wdrożenia obowiązku, umożliwiając zastosowanie w tym celu lokalizatorów takich jak smartfon lub tablet z zainstalowaną bezpłatną aplikacją SENT GEO bądź ZSL — zewnętrzny system geolokalizacyjny oferowany przez operatorów — mówi Piotr Łoboda, doradca klienta DB SCHENKERinfo.

Obowiązek przekazywania danych geolokalizacyjnych wiąże się z koniecznością włączania i wyłączania lokalizatorów przez kierowcę w odpowiednim momencie określonym w ustawie. Ponadto jeśli urządzenie okaże się niesprawne dłużej niż godzinę, obowiązkiem kierowcy jest zatrzymanie pojazdu na najbliższym parkingu lub w najbliższej zatoczce postojowej.

Przewóz może być kontynuowany dopiero po zapewnieniu dalszego przekazywania danych geolokalizacyjnych. Nowe obowiązki zostały obwarowane sankcjami. Przewoźnik, który nie zapewnii przekazywania danych geolokalizacyjnych, może zostać ukarany karą administracyjną w kwocie 10 tys. zł, a kierujący pojazdem mandatem karnym w kwocie od 5 do 7 tys. zł.

— Co prawda ustawodawca zdecydował, że przepisy dotyczące kar i grzywien względem przewoźników i kierowców wejdą w życie 1 stycznia 2019 r., ale nie powinno to być interpretowane jako przyzwolenie do omijania nowych regulacji, które obowiązują od 1 października 2018 r. — podkreśla Piotr Łoboda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu