Getin Holding wrócił do łask

  • Michał Błasiński
opublikowano: 12-12-2012, 00:00

Inwestorzy przypomnieli sobie o niedawnym blue chipie — w trzy miesiące kurs spółki Leszka Czarneckiego urósł o 70 proc.

Kiedy na początku roku z Getinu Holding wydzielono majątek przeniesiony do Get Banku (wchłoniętego następnie przez Getin Noble Bank), a wkrótce potem spółka opuściła WIG20, jej kurs runął i na długi czas wypadła z orbity zainteresowania inwestorów.

Akcje wróciły jednak w końcu do łask, a cena jest najwyższa od 11 miesięcy. Nieliczni analitycy, którzy jeszcze monitorują spółkę, tłumaczą zdecydowane odbicie przede wszystkim poprawą wyników finansowych.

— W I kwartale spółka zawiodła [zysk netto spadł o 20 proc. — red.]. Na szczęście wyniki w drugim i trzecim kwartale były bardzo dobre. Spodziewamy się, że w całym roku holding wypracuje 456 mln zł zysku netto. Nie uwzględniając zdarzeń jednorazowych, czysty zysk powinien wynieść 96 mln zł — mówi Michał Sobolewski, analityk DM IDMSA.

Zdaniem eksperta, spółka ma też bardzo dobre perspektywy na 2013 r. Dynamika wyników ma przekraczać tempo, w jakim rosnąć będzie branża — większą poprawę może zanotować jedynie Alior Bank. Dobrym posunięciem Getinu jest koncentracja działalności na małych i średnich przedsiębiorstwach — w segmencie detalicznym konkurencja jest bardziej zażarta i z tego względu jest on mniej atrakcyjny — podkreśla Michał Sobolewski.

Wreszcie — nawet mimo ostatnich zwyżek, akcje Getinu są tańsze na tle konkurencji — wskaźnik cena do wartości księgowej to 1,1, wobec średniej dla branży bankowej równej 1,3. Atutem Getinu od dawna była szeroka dywersyfikacja geograficzna.

Najważniejsza pod względem rentowności jest rosyjska noga — spółka leasingowa Carcade oraz Kuban Bank. Kolejnymi motorami wzrostu są biznesy na Ukrainie i Białorusi. W Polsce największe znaczenie mają wyniki Idea Banku. Kolejną znaną na krajowym rynku marką jest Tax Care — firma, której działalność koncentruje się na obsłudze księgowej małych i średnich firm.

Analiza techniczna podpowiada, że w krótkim terminie więcej argumentów znajduje się po stronie kupujących. Trzymiesięczny trend wzrostowy rozpalił zapał byków — dodatkowym atutem jest coraz lepszy klimat na szerokim rynku akcji. Techniczne wsparcie w krótkim terminie to poziom 2,5 zł, a najbliższy silny opór to 3 zł. Od kilku sesji cena akcji Getin Holdingu waha się przy 2,7 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu