Getin negocjuje wartość transakcji

Maria Trepińska
29-10-2003, 00:00

Trwają intensywne rozmowy dotyczące sprzedaży Górnośląskiego Banku Gospodarczego. Jego akcje mają trafić do Leszka Czarneckiego.

W najbliższym czasie ma być podpisana warunkowa umowa sprzedaży ponad 90 proc. akcji Górnośląskiego Banku Gospodarczego (GBG) w Katowicach, dysponującego 46 placówkami w regionie.

Ustaliśmy, że GBG przejmie giełdowy Getin w konsorcjum z zachodnią instytucją finansową, której nazwa na razie objęta jest tajemnicą. Nie jest też znana wartość transakcji, której finalizacja ze względów proceduralnych ma nastąpić na początku 2004 r.

Zainteresowanie Leszka Czarneckiego, głównego właściciela informatycznego Getinu, katowicką instytucją finansową nie powinno dziwić. Od pewnego czasu przedsiębiorca, który kiedyś stworzył Europejski Fundusz Leasingowy, wykazuje spore zainteresowanie bankowością. Inwestuje w rosyjski bank NBD z Niżnego Nowgorodu, deklarował chęć zakupu akcji BGŻ oraz PKO BP. Krajowe plany z różnych względów nie wypaliły. Ale tym razem jego szanse są naprawdę spore.

— Nie potwierdzam i nie zaprzeczam — mówi jedynie Leszek Czarnecki pytany o zakup GBG.

Bank BPH PBK, który posiada około 70 proc. akcji GBG, od kilku miesięcy zapowiada, że zamierza sprzedać walory śląskiej spółki. Według naszych informacji, negocjacje z potencjalnymi inwestorami trwały od sierpnia. Na ich szybką finalizację naciskał Bank Austria Creditanstalt, właściciel BPH PBK. Dziś BA CA publikuje swoje wyniki kwartalne.

Wiadomo, że ofertę sprzedaży akcji GBG otrzymali także giełdowy Kopex oraz Węglokoks, dwaj mniejszościowi udziałowcy banku.

— Nie mogę nic na ten temat powiedzieć poza tym, że NWZA Kopexu kilka miesięcy temu podjęło uchwałę w sprawie sprzedaży posiadanych przez nas 10,3 proc. akcji GBG — mówi Rafał Rost, prezes Kopexu.

Według Piotra Makselona, prezesa Węglokoksu, który ma 15,3 proc. akcji GBG, jeśli BPH PBK i Kopex wspólnie zaoferują akcje inwestorowi, nie będzie sensu, aby nadal je trzymać w portfelu.

— Nie wiem, kiedy i komu sprzedamy akcje — dodaje Piotr Makselon.

GBG to łakomy kąsek dla inwestorów. Katowicki bank od kilku lat notuje dobre wyniki finansowe. Na koniec września zysk brutto wyniósł 43,4 mln zł, a zwrot z kapitału — 22,9 proc. Suma bilansowa banku wynosi 3,1 mld zł.

Autorem sukcesów GBG jest Tadeusz Wnuk, były prezes banku, a obecnie senator SLD i dyrektor GBG. Wnuk przez wiele lat był wojewodą śląskim i skutecznie wykorzystał kontakty z samorządami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Getin negocjuje wartość transakcji