Giełda energii bije rekordy obrotu

Towarowa Giełda Energii chce być również giełdą gazu.

— Ogłoszonego programu uwalniania rynku gazu nie należy bezpośrednio wiązać z Towarową Giełdą Energii (TGE), chociaż chcielibyśmy odegrać w nim sporą rolę. To, co TGE może zaproponować PGNiG, to przeprowadzanie aukcji. Równocześnie podmioty, które zakupią gaz na takiej aukcji, będą mogły nim dalej handlować albo na giełdzie, albo na rynku pozagiełdowym — mówi Grzegorz Onichimowski, prezes TGE.

Nie uda się jednak tego zrobić bez uwolnienia taryf przynajmniej dla odbiorców komercyjnych, chociaż to niejedyne zadanie do zrealizowania.

— Najwięcej do zrobienia będzie miał operator systemu, bo samo przeprowadzenie na giełdzie transakcji nie będzie miało sensu, jeśli nie będzie jak przesłać zakupionego gazu. Jest to kwestia stworzenia szeregu rozwiązań technicznych, prawnych i informatycznych, co — jak wierzę — zostanie przygotowane wiosną tego roku — opowiada prezes TGE. Prosty giełdowy handel gazem i energią to dopiero początek budowy rynku. Na rozwiniętych giełdach tego typu paleta produktów jest znacznie szersza.

— Handel na transparentnej platformie sprawia, że wszyscywidzą, jakie są rzeczywiste ceny energii. Co więcej giełda powoduje zawsze rozwój szeregu instrumentów finansowych, np. w zakresie zabezpieczania się przed zmianami cen energii. Porównując polską giełdę energii z rynkami rozwiniętymi jak Niemcy czy Wielka Brytania, można być pewnym, że rynek ten dopiero będzie intensywnie się rozwijał, chociaż już teraz z miesiąca na miesiąc bije rekordy obrotów — twierdzi Piotr Łuba, partner w dziale usług doradczych PwC.

W 2011 r. obrót na TGE wzrósł o 55 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniósł 126,679 TWh, co stanowiło 78 proc. wytworzonej energii w Polsce i ponad 80 proc. jej łącznego zużycia.

— Należy pamiętać, że część energii, którą handluje się na TGE, pojawiła się tam przez rozwiązanie kontraktów długoterminowych i wprowadzenie obligo, co było decyzją ustawodawcy, a nie wolą spółek energetycznych. Jednak to właśnie dzięki temu rynek ruszył — twierdzi Piotr Łuba.

Konferencja „Nowe prawo gazowe”

Nowe rozwiązania zawarte w projekcie ustawy dla branży gazowej, których celem jest poprawa bezpieczeństwa energetycznego i stymulowanie konkurencyjności, poznają Państwo podczas Konferencji „Nowe prawo gazowe”. Wydarzenie organizowane jest przez Informedia Polska w dniach 28-29 marca w Warszawie. Szczegółowe informacje: konferencje.pb.pl, tel. 22/333 97 77

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy