Czytasz dzięki

Giełdowi deweloperzy prawie bez zmian

Red. Anna Gołasa
opublikowano: 20-07-2015, 22:00

Tradycyjnie Polska Agencja Prasowa (PAP) wytypowała dziesiątkę głównych deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW.

JAROSŁAW JĘDRZYŃSKI analityk z portalu RynekPierwotny.pl

Analizując kwartalne i półroczne statystyki sprzedażowe krajowej czołówki deweloperki mieszkaniowej, należy pamiętać, że są one zestawiane z wynikami 2014 r., a więc rekordowego pod względem sprzedaży mieszkań z pierwszej ręki od zakończenia boomu lat 2007-08.

Giełdowa dziesiątka w drugim kwartale 2015 r. sprzedały 3763 lokale, czyli o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. Co istotne, wszystkie firmy zanotowały postęp w stosunku do drugiego kwartału ubiegłego roku. Liderem okazał się Vantage Development, który sprzedał prawie 6 razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Podwojonym wynikiem kwartalnym pochwaliły się natomiast Atal i Budimex Nieruchomości. Z kolei Polnord poprawił sprzedaż o ponad połowę.

Dziesiątka branżowych tuzów od stycznia do czerwca 2015 r. zakontraktowała aż 6742 lokale,

czyli prawie o jedną trzecią więcej niż w pierwszym półroczu 2014. A że cały rok 2014 był rekordowy pod względem liczby sprzedanych mieszkań deweloperskich, to wynik pierwszego półrocza tego roku musi budzić respekt.

Wygląda jednak na to, że nad głowami deweloperów mieszkaniowych zaczynają się zbierać ciemne chmury, za sprawą których sprzedaż w kolejnych kwartałach może być mniej spektakularna. To nie najlepsza wiadomość dla przedsiębiorców budujących mieszkania na sprzedaż, bo deweloperska machina inwestycyjna jest bardzo rozpędzona. Na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych rozpoczęto rekordową liczbę inwestycji, w związku z tym ponadprzeciętna i wciąż rosnąca, pomimo bardzo dobrej sprzedaży, jest oferta mieszkań z pierwszej ręki.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Największe niebezpieczeństwa dla deweloperów mieszkaniowych to perspektywa nowelizacji ustawy deweloperskiej z likwidacją otwartych rachunków powierniczych, rozszerzenie programu dopłat Mieszkanie dla młodych na rynek wtórny oraz znacznie wcześniejszy od oczekiwań start cyklu podwyżek stóp procentowych NBP. To mieszanka, która już w średnim terminie może ograniczyć popyt na mieszkania z rynku pierwotnego.

Niestety, bardzo dobra sprzedaż nowych mieszkań wciąż nie przekłada się, i to mimo wielu pozytywnych rekomendacji maklerskich, na większe zainteresowanie akcjami giełdowych deweloperów. To stan utrwalony od lat, ale na tyle ciekawy, że wart odnotowania. Inwestorzy z rynku nieruchomości na potęgę kupują nowe mieszkania, natomiast inwestorzy giełdowi, ignorując to, do kupowania akcji deweloperów raczej się nie palą.

W związku z tym branżowy indeks WIGdeweloperzy od początku 2015 r. praktycznie się nie zmienił. Tylko trzy spółki deweloperskie z pierwszej dziesiątki — Dom Development, JWCH i Polnord — odnotowały wyraźne zwyżki w granicach 20-40 proc. Pozostałe uległy kosmetycznej przecenie, z wyjątkiem Wikany, której akcje spadły o prawie połowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Red. Anna Gołasa

Polecane