Giełdy Europy zniżkują mimo decyzji ECB

Narodowy Fundusz Inwestycyjny "HETMAN" Spółka Akcyjna
opublikowano: 05-12-2002, 18:57

LONDYN (Reuters) - Europejskie indeksy spadły w czwartek z powodu obaw przed wojną w Iraku i zniżek na Wall Street. Oczekiwana obniżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (ECB) tylko na krótko poprawiła nastroje inwestorów.

Do godziny 18.50, gdy działał już tylko rynek frankfurcki, indeks Eurotop 300 spadł o 1,01 procent, a Eurostoxx 50 tracił o 1,93 procent.

Indeksy, które zwyżkowały od początku czwartkowych notowań, umocniły się, gdy Europejski Bank Centralny (ECB) zredukował koszty kredytu o 50 punktów bazowych sprowadzając je do najniższego poziomu od trzech lat.

"Ta redukcja ma wyciągnąć gospodarki z dołka i przyczynić się do jej szybszego ożywienia. Wiele zależy od tego, czy jest to początkiem serii obniżek. Nie zdziwię się, jeżeli nie będzie to ostatnia obniżka" - powiedział David Brown, ekonomista Bear Stearns.

Rynek zareagował spadkiem na wypowiedź prezydenta George'a W. Busha, który powiedział, że USA posiadają niezbite dowody, iż Irak posiada broń masowego rażenia. Do niedzieli Irak musi przedstawić listę prowadzonych programów zbrojeniowych oraz posiadanej broni. Zdaniem zarządzających funduszami wojna w Iraku jest nieunikniona.

"Moim zdaniem scenariusz, że do zmiany reżimu nie dojdzie jest wykluczony. Najlepszym rozwiązaniem byłaby szybka akcja zbrojna i próba rozwiązania sytuacji na Bliskim Wschodzie. Dopiero wtedy z rynku zniknęłaby część obaw" - powiedział Richard Champion z Pavilion Asset Management.

Równocześnie w czwartek rząd Niemiec zapowiedział, że wycofuje się z planowanego zakupu samolotów wojskowych, szczególnie Airbusa A400M. Akcje producenta airbusów - koncernu EADS spadły o 6,68 procent.

Aż 4,14 procent straciły natomiast walory niemieckich linii lotniczych - Lufthansa. Partner przewoźnika w aliansie Star, United Airlines może wkrótce zwrócić się o ochronę przed wierzycielami, ponieważ rząd odmówił przyznania gwarancji kredytowych.

Liderem wzrostów w Europie był natomiast France Telecom. Akcje francuskiego operatora podrożały o 16,5 procent, ponieważ rząd obiecał wspomóc spółkę kwotą dziewięciu miliardów euro.

W reakcji na te informacje bank inwestycyjny Merrill Lynch podwyższył rekomendację dla akcji FT do "kupuj", ponieważ jego zdaniem wsparcie rządu pozwoli uniknąć redukcji ratingu grupy do poziomu spekulacyjnego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Narodowy Fundusz Inwestycyjny "HETMAN" Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giełdy Europy zniżkują mimo decyzji ECB