Giełdy w USA poszły w górę

WST
opublikowano: 26-02-2010, 22:07

Kończąca tydzień sesja na amerykańskich giełdach miała dosyć nerwowy przebieg. Szczególnie pierwsza godzina handlu obfitowała w emocje.

Na finiszu Dow Jones IA rósł o 0,04 proc. S&P500 zyskiwał 0,14 proc. zaś Nasdaq 0,18 proc.

Wszystko za sprawą danych makro jakie trafiły na parkiet. Jak już jest pewną tradycją, znów miały niejednoznaczny wydźwięk, co utrudnia ocenę kondycji największej gospodarki świata. Wydaje się jednak, że więcej czynników przemawia za nadal ciężką sytuacją, szczególnie w niektórych sektorach. Jak choćby na rynku nieruchomości. Potwierdza to choćby nieoczekiwany spadek sprzedaży domów na rynku wtórnym. W styczniu zmniejszyła się ona w ujęciu annualizowanym o 7,2 proc.  do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 0,9 proc.

W opozycji do tych danych stał zrewidowany odczyt dynamiki PKB w czwartym kwartale. Wzrost gospodarczy sięgnął 5,9 proc.. To nieco więcej niż oczekiwali ekonomiści zakładający wzrost PKB o 5,7 proc.

Niższy od oczekiwań okazał się z kolei indeks optymizmu konsumentów, opracowywany przez Uniwersytet Michigan. W lutym wyniósł 73,6 pkt wobec projekcji rzędu 73,9-74 pkt.

Pozytywną niespodziankę sprawił z kolei  indeks aktywności sektora wytwórczego w rejonie Chicago. Zamiast bowiem  jak prognozowano spaść do 59,7 pkt, wzrósł do 62,6 pkt z 61,5 pkt w styczniu.

Pro podażową informacją były też kwartalne „dokonania” AIG, niedawnego giganta rynku ubezpieczeniowego, na ratowanie którego Amerykanie wydali już setki miliardów dolarów. Firma w czwartym kwartale minionego roku „wypracowała” 8,87 mld USD straty. Co prawda rok wcześniej była rekordowo wysoka, 61,7 mld USD), ale… AIG nie wykluczył, że będzie potrzebował kolejnego wsparcia ze strony państwa. Warto przy tym pamiętać, że jeszcze na początku lutego firma podtrzymywała chęć wypłacenia premii o łącznej wartości 100 mln USD.

Udany dzień mieli akcjonariusze GAP. Detalista odzieżowy, właściciel m.in. sieci Old Nawy i Banana Republic prognozuje, że jego tegoroczne zyski będą lepsze (1,70-1,75 USD na akcje) niż oczekuje tego rynek (1,69 USD). Dodatkowo planuje podwyższyć dywidendę z 34 o 40 centów na akcję i skupić z rynku dodatkowe akcje za 1 mld USD.

Dobrze zachowywali się też przedstawiciele sektorów związanych ze służbą zdrowia. Rosła m.in. wycena akcji Merc, drugiego pod względem wielkości producencie farmaceutyków w Stanach Zjednoczonych oraz UnitedHealth Group, największego na tamtejszym rynku ubezpieczyciela zdrowotnego.

W skali całego lutego indeks DJ zyska 2,6 proc. a S&P500 2,9 proc.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane