Giełdy w USA rosną dzięki Greenspanowi i GM

(Marek Druś)
opublikowano: 07-06-2005, 16:46

Indeksy amerykańskich giełd ruszyły mocno w górę w pierwszej fazie wtorkowych notowań. Wypowiedź szefa Fed Alana Greenspana na konferencji bankowej nie dostarczyła żadnych negatywnych sygnałów. Tymczasem rynek zelektryzowała wiadomość o planowanych przez General Motors znacznych zwolnieniach, które mają pomóc koncernowi wyjść z dołka.

Indeksy amerykańskich giełd ruszyły mocno w górę w pierwszej fazie wtorkowych notowań. Wypowiedź szefa Fed Alana Greenspana na konferencji bankowej nie dostarczyła żadnych negatywnych sygnałów. Tymczasem rynek zelektryzowała wiadomość o planowanych przez General Motors znacznych zwolnieniach, które mają pomóc koncernowi wyjść z dołka.

Pierwsza w tym tygodniu wypowiedź Greenspana nie przyniosła żadnych rewelacji. Szef Fed znów wyraził zdziwienie zachowaniem stopy długoterminowej wobec długiej serii podwyżek stóp krótkoterminowych przez bank centralny. Co bardziej przenikliwi analitycy uznali to za pozytywny sygnał. Rynek to kupił. Główne indeksy rosną od pierwszych minut. Wśród blue chipów ze średniej Dow Jones najmocniej idzie w górę kurs General Motors. Szef koncernu Rick Wagoner ujawnił na WZA spółki, że w planach jest zamknięcie do 2008 roku niektórych zakładów w USA i redukcja zatrudnienia o 25 tys. pracowników.

Mocno rośnie kurs Monsanto. Największy na świecie producent genetycznie modyfikowanych zbóż zaskoczył rynek wiadomością o wyższym niż oczekiwano zysku kwartalnym. Analogiczny powód stoi za wzrostem notowań Albertson's, drugiej amerykańskiej sieci supermarketów.

Tanieją tymczasem akcje Rambus. Specjalizująca się w projektowaniu chipów pamięci spółka pozwała Samsung Electronics. Oskarża go o naruszenie praw patentowych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu