Giertych widzi alternatywę dla koalicji PO-PiS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-10-2005, 17:05

Lider LPR Roman Giertych zaapelował we wtorek do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i kandydata na premiera tego ugrupowania Kazimierza Marcinkiewicza o rozważenie budowy nowego rządu w oparciu o inne niż PO zaplecze parlamentarne. Szef klubu PiS Ludwik Dorn odparł, że PiS nie jest zainteresowany tą propozycją.

Lider LPR Roman Giertych zaapelował we wtorek do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i kandydata na premiera tego ugrupowania Kazimierza Marcinkiewicza o rozważenie budowy nowego rządu w oparciu o inne niż PO zaplecze parlamentarne. Szef klubu PiS Ludwik Dorn odparł, że PiS nie jest zainteresowany tą propozycją.

    "Jest możliwa alternatywna koalicja, LPR rozważa jej wsparcie" - podkreślił Giertych. W tej sprawie LPR skierowała do PiS list. "To jest wyciągnięcie ręki do PiS" - powiedział R. Giertych. Zaznaczył, że PiS musi zdecydować, w którą stronę pójść.

    "Prawo i Sprawiedliwość nie jest zainteresowane propozycją Ligi Polskich Rodzin, aby budować nowy rząd w oparciu o inne niż Platforma Obywatelska zaplecze parlamentarne" - tak odpowiedział na propozycję LPR Dorn.

    Giertych powiedział, że LPR jest gotowa poprzeć alternatywny rząd, o ile spełnione będą przedstawione przez niego w liście warunki programowe. Jak dodał, ich spełnienie umożliwi "odejście od postkomunizmu".

    Giertych wykluczył udział w rządzie popartym przez LPR ministrów z Samoobrony. Zaznaczył też, że Liga nie wysuwa w zamian za poparcie żadnych postulatów personalnych. Dodał, że LPR może poprzeć rząd autorski PiS.

    Warunki poparcia rządu PiS, przedstawione przez LPR, to m.in. prowadzenie prorodzinnej polityki państwa, konieczność wycofania wojsk polskich z Iraku, obniżenie podatków. LPR domaga się również renegocjacji Traktatu Akcesyjnego z UE.

    Liga chciałaby ponadto, by rząd PiS nie prowadził prywatyzacji niezgodnej z interesem państwa polskiego. Liga postuluje również "zamrożenie" procesu prywatyzacyjnego i unieważnienie tych umów prywatyzacyjnych, które zostały zawarte z naruszeniem prawa.

    LPR domaga się też uwłaszczenia mieszkańców lokali spółdzielczych i komunalnych i przyspieszenia programu budowy autostrad. Chce także utrzymania bezpłatnej służby zdrowia oraz decentralizacji systemu finansowego. Wśród warunków Ligi są również: reforma administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości oraz zwiększenie inwestycji w edukację i naukę. Liga chce też ograniczenia roli NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane