Glaxo wyda w Polsce 130 mln zł

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 10-07-2002, 00:00

Brytyjski koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline (GSK) chce do 2004 r. zainwestować w Polsce 130 mln zł.

— Planowane inwestycje będą związane z uruchomieniem nowych linii produktowych oraz wdrożeniem technologii informatycznych w fabryce w Poznaniu, a także z wyposażeniem warszawskich biur firmy — mówi Mark Loughran, prezes GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, polskiej spółki GSK.

Według przedstawicieli firmy, celem strategicznym koncernu w najbliższych latach jest utworzenie w Poznaniu centrum dystrybucyjnego i produkcyjnego leków na Polskę i Europę Środkową.

W latach 1998-2001 koncern wydał na modernizację i rozbudowę GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, byłego zakładu Polfy w Poznaniu, 95 mln USD (około 385 mln zł), czyli o 35 mln USD więcej niż wynikało to z umowy prywatyzacyjnej. Za zakład firma zapłaciła 220 mln USD (blisko 900 mln zł). Obecnie GSK ma ponad 97 proc. akcji poznańskiej firmy. 2,7 proc. wraz z tzw. złotą akcją zachowuje Skarb Państwa.

Udział firmy w Polskim rynku farmaceutycznym (według udziału w sprzedaży) jest szacowany na 7 proc. Wartość sprzedaży GSK na polskim rynku leków sięgnęła w 2001 r. kwoty 848 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy