Globalny dług przekroczył 250 bln USD

opublikowano: 15-11-2019, 07:38

Instytut Finansów Międzynarodowych (IFF) ogłosił, że globalny dług przekroczył w pierwszej połowie tego roku 250 bln USD. Ponad 60 proc. zaciągniętego nowego długu przypada na Chiny i USA.

Dług rządów, gospodarstw domowych i niefinansowego biznesu stanowi już ponad 240 proc. globalnego produktu brutto. Zadłużenie rośnie szybciej niż światowa gospodarka, alarmuje IFF. W krajach rozwiniętych większość zaciągniętego w minionej dekadzie długu przypada na rządy. W gospodarkach wschodzących liderami zadłużania się są firmy, ale ponad połowę ich długu mają te, które są kontrolowane przez państwo.

Juany, dolary
fot. Bloomberg

IFF ostrzega, że gospodarki wschodzące, które w coraz większym stopniu uzależniają się od zagranicznych pożyczek, m.in. Turcja, Meksyk i Chile, są coraz bardziej zagrożone jeśli będzie następowało dalsze spowolnienie wzrostu. Eksperci Instytutu zwracają również uwagę, że kraje o wysokim zadłużeniu i dużej ekspozycji na katastrofy naturalne, jak Japonia, Singapur, Korea Południowa czy USA, mogą mieć problem z szybkim pozyskaniem pieniędzy  na walkę ze zmianami klimatu.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane