Globalny dług przekroczył 250 bln USD

opublikowano: 15-11-2019, 07:38

Instytut Finansów Międzynarodowych (IFF) ogłosił, że globalny dług przekroczył w pierwszej połowie tego roku 250 bln USD. Ponad 60 proc. zaciągniętego nowego długu przypada na Chiny i USA.

Dług rządów, gospodarstw domowych i niefinansowego biznesu stanowi już ponad 240 proc. globalnego produktu brutto. Zadłużenie rośnie szybciej niż światowa gospodarka, alarmuje IFF. W krajach rozwiniętych większość zaciągniętego w minionej dekadzie długu przypada na rządy. W gospodarkach wschodzących liderami zadłużania się są firmy, ale ponad połowę ich długu mają te, które są kontrolowane przez państwo.

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

IFF ostrzega, że gospodarki wschodzące, które w coraz większym stopniu uzależniają się od zagranicznych pożyczek, m.in. Turcja, Meksyk i Chile, są coraz bardziej zagrożone jeśli będzie następowało dalsze spowolnienie wzrostu. Eksperci Instytutu zwracają również uwagę, że kraje o wysokim zadłużeniu i dużej ekspozycji na katastrofy naturalne, jak Japonia, Singapur, Korea Południowa czy USA, mogą mieć problem z szybkim pozyskaniem pieniędzy  na walkę ze zmianami klimatu.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy