Globalny rynek IPO ustanowił rekord

opublikowano: 22-11-2021, 20:00

Od początku 2021 r. 2,85 tys. firm i wehikułów SPAC sprzedało akcje w IPO o wartości ponad 600 mld USD. To najwięcej w historii, informuje Bloomberg.

Rekordzista:
Rekordzista:
Najwięcej pieniędzy z IPO pozyskał w tym roku Rivian, start-up z branży aut elektrycznych.
Bloomberg

Globalnie najwięcej pieniędzy pozyskał start-up z branży aut elektrycznych Rivian Automotive (12 mld USD). Największym IPO w Azji była oferta China Telecom Corp. (8,4 mld USD), a w Europie - InPostu (3,2 mld USD). Jak podkreśla Bloomberg, emitenci i akcjonariusze sprzedający akcje wykorzystali okres hossy, napędzonej tanim pieniądzem, poprawą koniunktury gospodarczej i wyników firm, z których wiele umocniło pozycję rynkową dzięki stymulacji fiskalnej i zmianom w preferencjach konsumentów.

W I półroczu rynek przeżył gorączkę zakupów akcji SPAC, czyli tzw. spółek w ciemno, która jednak opadła wskutek działań organów nadzorczych. Ochłodzenie dotknęło także rynku chińskiego, po kampanii tamtejszych władz, mających na celu osłabienie pozycji spółek technologicznych. Konsekwencja było zmniejszenie napływu chińskich spółek na giełdy w USA i Hongkongu.

– Przechodzimy od fazy rynku idealnej dla sprzedających, z wysoką płynnością i udanymi transakcjami do fazy normalnego rynku, na którym inwestorzy podchodzą do ofert bardziej selektywnie - uważa Gareth McCartney, dyrektor ds. rynków kapitałowych w UBS Group, cytowany przez agencję Bloomberg.

Po okresie ślepego pompowania wycen debiutantów nadszedł czas korekty. W USA i Europie akcje spółek, które pojawiły się na rynku w 2021 r., zachowują się obecnie przeciętnie gorzej niż indeksy. Dotyczy to m.in. InPostu, którego akcje załamały się po wynikach za III kwartał i są tańsze niż w IPO, ale nie tylko. Deliveroo, brytyjski dostawca żywności, został przeceniony o ponad jedną czwartą od szczytu i jest notowany tylko o 2 proc. wyżej niż w debiucie w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane