GM zainwestuje 16 mld USD

opublikowano: 06-05-2013, 07:40

General Motors, największy amerykański koncern motoryzacyjny zapowiedział, że do 2016 r. zamierza zainwestować na rodzimym rynku około 16 mld USD, więcej niż chce wydać w tym czasie w Chinach, informuje Bloomberg.

Środki mają być spożytkowane na budowę fabryk i zakup urządzeń.
W Państwie Środka chcemy wydatkować 11 mld USD, wszystko w ramach przedsięwzięć joint venture – powiedział Selim Bingol, jeden z wiceprezydentów koncernu.

Firma sprzedała w minionym roku 2,84 mln pojazdów na chińskim rynku. Plany zakładają zwiększenie tej liczby do 5 mln do 2015 r.

Plan inwestycyjny jest związany ze strategią Dana Akersona, dyrektora generalnego GM, która zakłada podniesienie marży operacyjnej do 10 proc. w Ameryce Północnej do połowy bieżącej dekady z 7,4 proc. zrealizowanych w ciągu ostatnich trzech lat. GM wprowadza około 20 nowych lub odnowionych modeli w Stanach Zjednoczonych, co jest częścią planu zwiększenia zyskowności i odbicia ceny akcji z ubiegłorocznego 88-letniego dołka.

Obecnie koncern posiada 31 zakłady w USA, z tego 12 fabryk to montownie. Licząc z Chinami liczba montowni ma zwiększyć się do 17.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane