Czytasz dzięki

Gminy wiejskie wchodzą w PPP

opublikowano: 29-07-2018, 22:00

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) sprawdza się też w przypadku niedużych inwestycji — przekonuje Rafał Cieślak, radca prawny.

W ciągu ostatnich lat w Polsce niewiele samorządów decydowało się na współpracę z rynkiem. Ostatnio to się zmienia — w tego typu projekty angażują się coraz mniejsze gminy. A pomysły na PPP są coraz bardziej zróżnicowane.

— Przykładów jest wiele. Można tu wskazać: utworzenie Zakładu Opiekuńczo- -Leczniczego w Kobylnicy, modernizację oświetlenia ulicznegow Parysowie, budowę hali sportowej w Karczmiskach, termomodernizację obiektów użyteczności publicznej w gminie Dębe Wielkie. Wspólną cechą tych projektów jest to, że wartość nakładów inwestycyjnych jest tu niewielka (od 1,5 do 8 mln zł) i są one realizowane przez gminy wiejskie — mówi Rafał Cieślak, radca prawny z kancelarii Cieślak & Kordasiewicz.

Jego zdaniem, PPP nie musi oznaczać rozmachu, choć często jest kojarzone właśnie z dużymi przedsięwzięciami, takimi jak np. w Krakowie, który wspólnie z partnerami z rynku chce poprowadzić linię tramwajową i wybudować centrum obsługi inwestora. Obydwa projekty skorzystały z rządowego wsparcia finansowego na etapie analiz przedrealizacyjnych. Niedawno Sejm przyjął nowelizację ustawy o PPP, która przewiduje, że takie analizy będą wymagane w przypadku wszystkich inwestycji prowadzonych w tej formule. Zdaniem Rafała Cieślaka nowe przepisy przyczynią się do tego, że takie projekty będą bardziej przemyślane. Jednak czy pomogą małym projektom w PPP?

— Nie wydaje mi się, aby zmiana przepisów miała na celu ułatwienie realizacji małych projektów PPP, chodziło raczej o doprecyzowanie i udoskonalenie istniejącej regulacji, co zresztą w części się udało — uważa Rafał Cieślak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane