Goldman Sachs: powrót Grecji do drachmy byłby tragedią

opublikowano: 04-03-2015, 10:48

Próba powrotu Grecji do drachmy przyniosłaby tragiczne rezultaty, ostrzega Goldman Sachs.

- Przejście od euro do nowej waluty narodowej nie byłoby prostym zadaniem ani dla Grecji, ani dla Europy – głosi raport Goldman Sachs. - Grecja po prostu nie może przywrócić narodowej waluty – dodaje.

Rozważania możliwości powrotu Grecji do narodowej waluty nie jest tylko akademicką dyskusją. Wciąż jest to możliwe, w związku z sytuacją finansową Grecji, choć analitycy uważają iż prawdopodobieństwo „Grexitu” jest obecnie niewielkie. Goldman Sachs zwraca jednak uwagę, że „wciąż istnieje prawdopodobieństwo wypadku”. Bank przypomina, że Grecja, dwukrotnie ratowania kosztem łącznie 240 mld EUR, uzyskała jedynie czteromiesięczne przedłużenie wsparcia finansowego. Tymczasem pojawiły się sygnały, które podważają wiarę, że rząd Grecji przeprowadzi wymagane przez europejskich wierzycieli reformy. Goldman Sachs zwraca uwagę, że jeśli dojdzie do zerwania rozmów z Grecją  i nastąpi „Grexit”, nie będzie ona w stanie odpisać długu, czy konwertować go na drachmę. Około dwie trzecie długu jest zawarta w oparciu o traktaty z innymi rządami, a termin ich spłaty sięga 30 lat. Dodatkowo ok. 66 mld EUR długu zawarto na prawie zagranicznym.
 
- Należności prawdopodobnie trzeba by spłacić jeszcze zanim Grecja wróciłaby na rynek długu – pisze Goldman Sachs. - Do tego Grecja nie mogłaby wyemitować waluty akceptowanej na świecie – dodaje.

Oznaczałoby to załamanie handlu zagranicznego Grecji, możliwego do realizacji jedynie przez transakcje gotówkowe w euro.

- Byłoby trudno przekonać nawet Greków do posiadania jakichś drachm – twierdzi Goldman Sachs przyznając, że choć rząd płaciłby dostawcom, urzędnikom i emerytom w drachmach, to importerzy żądaliby płatności w „twardych” walutach. 

- Gospodarka pozostałaby „zeuroizowana”, ale bez naturalnego źródła płynności euro – przekonują analitycy banku.

Innym problemem jest to, jak Grecja zapłaciłaby za wydrukowanie drachm. Goldman Sachs oszacował, że koszt produkcji banknotów wyniósłby ok. 300 mln USD, a monet ponad 130 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Goldman Sachs: powrót Grecji do drachmy byłby tragedią