Google dostarczy internet balonami

ŁO, Bloomberg
opublikowano: 16-11-2018, 10:32

Spółka wydzielona niedawno z laboratorium badawczego internetowego giganta realizuje program dostarczenia internetu mieszkańcom Kenii.

Loon nawiązuje współpracę z Telkom Kenya w celu stworzenia sieci latających balonów zapewniających ludziom dostęp do internetu w trudno dostępnych terenach.  

Zobacz więcej

Balon Loon

ARC

Projekt ma ruszyć w przyszłym roku, a nagrodą za wysiłek dla koncernu Alphabet, który kontroluje Google’a będzie możliwość czerpania zysków z działalności reklamowej. Na razie na wielu obszarach ludzie ciągle mają problemy z uzyskaniem dostępu do infrastruktury internetowej.  

Agencja Bloomberg podaje, że kenijski projekt Loon wzorowany jest na technologii wykorzystywanej do tymczasowego łączenia ludzi w Puerto Rico po przejściu huraganu Maria w zeszłym roku.  

W Kenii potrzebnych jest kilkanaście balonów, żeby objąć zasięgiem około 10 proc. kraju. Loon rozpoczął już pracę z lokalnym operatorem. Celem jest zainstalowanie stacji naziemnych w Nairobi i Nakuru, które transmitowałyby sygnał do balonów.  

Balony wznoszą się na wysokość 20 km i unoszą sprzęt o wadze kilkudziesięciu kilogramów - routery, przekaźniki, baterie i anteny. Balony wyposażone są w panele słoneczne, które ładują akumulatory, dzięki czemu możliwe jest pozostanie w powietrzu nawet przez kilka miesięcy.

Loon został powołany do życia, by stworzyć ogólnoświatową sieć „wież powietrznych unoszących się na niebie" i firma mogła stać się biznesem wartym wiele miliardów dolarów. Alphabet zmienił jednak strategię i postanowił skupić się na mniejszej liczbie balonów w poszczególnych rejonach świata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy