Google tworzy "Matrix" dla swoich aut

Karol Kopańko
26-08-2014, 10:52

Google twierdzi, że autonomiczne pojazdy są przyszłością transportu. Aby zadbać o bezpieczeństwo ich pasażerów stworzono program komputerowy, symulujący poruszanie się po wszystkich drogach stanu Kalifornia.

Google prowadzi testy autonomicznych samochodów już od kilku lat, wykorzystując do tego np. Toyotę Prius wzbogaconą o multum kamer i sensorów. Kilka tygodni temu firma pokazała jednak własny projekt samochodu kompletnie pozbawionego kierownicy i pedałów – Google Car, któremu wyznacza się jedynie cel podróży.

Zobacz więcej

FOT. Bloomberg

Zanim takie samochody wejdą do publicznego użytku muszą przejść rygorystyczne testy, a także liczyć na korzystne zmiany w prawie. Jak na razie poruszanie się po drogach publicznych bez przyrządów do aktywnego sterowania jest zabronione.

Google stworzył więc dla oprogramowania sterującego samochodem specjalne środowisko do symulacji warunków w terenie.

- W ciągu kilku godzin możemy przetestować tysiące scenariuszy, co w normalnych warunkach drogowych mogłoby zająć nawet dekady - powiedziała dziennikowi „The Guardian” Katelin Jabbari, rzeczniczka Google.

Do tej pory w świecie wirtualnym, nazywanym „Matrixem dla samochodów”, Google Car przejechały 6,5 mln km. To prawie 6 razy więcej niż widnieje na licznikach rzeczywistych samochodów sterowanych przez komputer już od kilku lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Kopańko

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Google tworzy "Matrix" dla swoich aut