Gorąco w spółkach Grupy Azoty

opublikowano: 21-12-2020, 18:01

Zarząd polickich zakładów nie chciał rozmawiać z załogą. W tej sytuacji trudno może być nawet powołać mediatora. Iskrzy także w Kędzierzynie.

Do 15 grudnia - a to termin zapisany w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy - związki zawodowe i zarząd Zakładów Chemicznych Police, które należą do Grupy Azoty, nie osiągnęły porozumienia w kwestii wynagrodzeń na kolejny rok. Taka sytuacja, co podkreśla Jerzy Gośliński, szef zakładowej organizacji OPZZ, zdarzyła się w tym przedsiębiorstwie po raz pierwszy w historii. Strona społeczna powołując się na zapisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wyznaczyła więc władzom zakładów nowy termin na zakończenie rozmów. Upłynął on w poniedziałek 21 grudnia, ale zarząd kierowany przez Wojciecha Wardackiego w ogóle nie podjął rozmów.

Trudne rozmowy
Trudne rozmowy
Załogi polickich i kędzierzyńskich zakładów nie mogą się dogadać z zarządami. Chodzi o pieniądze.
ARC

- Zgodnie z przepisami zarząd powinien niezwłocznie podjąć rokowania, jednak w ogóle tego nie zrobił. Nie wykazał minimum dobrej woli – ocenia szef OPZZ w zakładach.

Dodaje, że wynikiem takich rozmów w najgorszym razie powinno być podpisanie protokołu rozbieżności, co dawałoby możliwość powołania mediatora.

- Jednak ponieważ nie było żadnych negocjacji, nie ma też protokołu rozbieżności. W tej sytuacji przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych spotykają się we wtorek i uzgodnią dalsze kroki – mówi Jerzy Gośliński.

Mimo kilku prób nie udało się nam w poniedziałek po południu skontaktować z biurem prasowym spółki.

Jednak Police to nie jedyna firma należąca do Grupy Azoty, w której iskrzy na linii załoga - zarząd. Podobnie jest w Zakładach Azotowych Kędzierzyn (ZAK). I tam również poszło o kwestie finansowe, a konkretnie o to, że w tym roku zarząd nie chce się zgodzić na wypłatę świadczeń świątecznych, czyli tzw. karpiowego. Przeciwko tej decyzji, jak relacjonuje Radio Opole, kilka dni temu pod siedzibą spółki protestowali związkowcy. Argumentowali, że mimo trudnej, pandemicznej sytuacji zakłady wypracowały zysk, którym teraz nie chcą się podzielić z pracownikami.

Zarząd ZAK informuje, że wciąż prowadzi rozmowy z załogą, a kolejne takie spotkanie jest zaplanowane na 28 grudnia.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane