Góral: Czy po pandemii świat może być lepszy

Adam Góral, założyciel i prezes zarządu Asseco Poland
opublikowano: 04-01-2022, 19:00

Co nas czeka w 2022 r.? Jakie będą kluczowe trendy? Co będzie największym wyzwaniem - pisze Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Adam Góral, prezes Asseco Poland
materiały prasowe

Adam Góral, założyciel i prezes Asseco Poland, największej w Polsce i szóstej co do wielkość firmy IT w Europie. Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie (kierunek cybernetyka ekonomiczna i informatyka) oraz doktor nauk ekonomicznych. W latach 1979-1990 pracował w filii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Rzeszowie, początkowo jako asystent, później adiunkt, lecz zwyciężył gen przedsiębiorczości — w 1991 r. w Rzeszowie założył Comp, który po wprowadzeniu na GPW stał się zaczątkiem grupy Asseco, obecnie działającej w 60 krajach i zatrudniającej ponad 29 tys. osób. Prywatnie fan i znawca sportu, przede wszystkim siatkówki — od 2006 r. Asseco jest tytularnym sponsorem siatkarskiej drużyny Asseco Resovia Rzeszów. Klub 83 razy wygrywał Mistrzostwo Polski i zdobył drugie miejsce w Lidze Mistrzów.

Do życia z pandemią zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Gospodarka wróciła na swoje tory, firmy działają, pracownicy dostosowali się do nowych warunków, w tym do pracy zdalnej i hybrydowej. Część przedsiębiorców osiągnęła nawet rekordowe wyniki w działalności. Czy ta nowa rzeczywistość stała się dla nas nową normalnością i ją zaakceptowaliśmy?

Rok temu wierzyłem, że mimo najtrudniejszych czasów w naszej najnowszej historii, tragedie, które wielu z nas przeżywa, wpłyną, w dłuższej perspektywie, na budowę lepszego świata. Z perspektywy mijającego roku nie ukrywam rozczarowania, bo miałem nadzieję, że świat nada walce z pandemią najwyższy priorytet. Tak się jednak nie stało, a na arenie międzynarodowej pojawiły się konflikty, które wpływają nie tylko na gospodarkę, ale również na relacje między państwami.

Na pewno niewystarczająca jest walka z pandemią zarówno na poziomie globalnym, jak też w wielu przypadkach na poziomie lokalnym. Nasza postawa na początku epidemii była znacznie bardziej odpowiedzialna niż obecnie. Trudno zrozumieć, dlaczego w wielu miejscach na świecie walce o ludzkie życie nie nadaje się najwyższego priorytetu. Przecież za statystykami i codziennymi raportami zachorowań stoją ogromne dramaty ludzkie, które dotknęły wiele rodzin. Nie ominęły one również Asseco, moich koleżanek i kolegów. Pożegnaliśmy wspaniałych ludzi. Musimy wykorzystywać naszą wiedzę, naukę i technologie, by wspierać wszelkie działania, które spowodują zatrzymanie pandemii i ograniczenie jej wpływu na nasze życie. To powinien być cel najważniejszy dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla rządów, które mają prawdziwy wpływ na systemy ochrony zdrowia, edukację i mogą ukierunkowywać nasze działania.

SERWIS SPECJALNY: CO NAS CZEKA w 2022 ROKU

Jakie będą kluczowe trendy? Co będzie największym wyzwaniem? Odpowiedzi udziela 15 znanych przedsiębiorców i menedżerów.

Wejdź na https://www.pb.pl/conasczeka2022/

W debacie publicznej powinniśmy niemal codziennie sobie przypominać, że poza rozwojem gospodarczym największym osiągnięciem Europy i Unii Europejskiej jest pokój. Główną rolą wszystkich rządzących powinno być to, aby go utrzymać, a wszelkie konflikty między państwami należy rozwiązywać dyplomatycznie i z dużym rozsądkiem. Dlatego ważne jest to, żeby dbać mocno o sojusze w ramach Unii Europejskiej i NATO.

Mimo że trudno przejść obojętnie obok tego, że świat niewystarczająco szybko wyciąga wnioski z tych bardzo trudnych doświadczeń, moja wiara, że kiedyś stanie się on lepszy, pozostaje niezmienna.

Mimo wszystko jako przedsiębiorca patrzę w przyszłość pozytywnie i zachęcam wszystkich do działań, które mogą uczynić ją lepszą. Cieszy mnie rosnąca świadomość rządów, społeczeństw i firm w obszarze ochrony środowiska oraz coraz większa integracja i koncentracja wokół działań związanych z odnawialnymi źródłami energii. Asseco również wspiera projekty, które mogą w tym pomagać, m.in. dzięki inicjatywie paperless, i cieszę się, że coraz więcej organizacji przyłącza się do niej.

Nieustannie inwestujemy w sztuczną inteligencję, robotykę i automatykę. Cieszę się, że pandemia nie wyhamowała tych inwestycji, bo w dłuższej perspektywie przyniosą one dużo dobrego m.in. w systemie ochrony zdrowia, administracji publicznej, usługach czy sektorze produkcyjnym.

Jestem przekonany, że w 2022 r. świat znów posunie się do przodu i dokona postępu w IT, co przełoży się na lepsze życie miliardów ludzi. My będziemy się starać w obszarach, na których się znamy, dokładać do tych działań nasze małe cegiełki.

W nowym roku 2022 życzę wszystkim Czytelnikom i całej Redakcji „Pulsu Biznesu” zdrowia, optymizmu i spełniania marzeń!

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane