Gospodarka Australii spowalnia

Wzrost gospodarczy w Australii zwolnił w minionym kwartale, za co w dużej mierze odpowiada umocnienie lokalnej waluty oraz spadek cen surowców, donosi Bloomberg.

Daje to argument bankowi centralnemu do pozostawienia stóp na rekordowo niskim poziomie w celu zwiększenia popytu wewnętrznego.

W drugim kwartale 2014 r. produkt krajowy brutto Australii zwiększył się o 0,5 proc. w odniesieniu do pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku, kiedy to dynamika wzrostu gospodarczego wyniosła 1,1 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez Urząd Statystyczny. Wynik za II kwartał okazał się nieco lepszy od oczekiwanego przez ekonomistów. Średnia ich prognoz zakładała bowiem wzrost o 0,4 proc.

Poważnym problemem dla gospodarki Antypodów jest ogromne uzależnienie od górniczego boomu inwestycyjnego, który w ostatnich miesiącach „siada”.

"Nadal mamy ten sam stary dylemat dla gospodarki: co rośnie poza górnictwem?" -  twierdzi Stephen Walters, główny ekonomista na rynek australijski JPMorgan Chase.

W ujęciu rocznym PKB Australii zwiększył się w II kw. 2014 r. o 3,1 proc. W tym przypadku mediana oczekiwań analityków zakładała wynik na poziomie 3,0 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka Australii spowalnia