Gospodarka Korei Południowej stoi nad "grobem"

opublikowano: 22-10-2019, 07:09

Uzależniona w dużej mierze od eksportu gospodarka Południowej Korei znajduje się w bardzo poważnej sytuacji, stając się jedna z największych ofiar konfliktu handlowego Stanów Zjednoczonych z Chinami, twierdzi Moon Jae-in, prezydent tego kraju.

Najnowsze dane wskazują na realne załamanie południowokoreańskiego eksportu. Sprzedaż zagraniczna tego azjatyckiego kraju spadłą w pierwszych 20 dniach października aż o 19,5 proc. w ujęciu rocznym. We wrześniu eksport zmniejszył się natomiast o niemal 12 proc.

Moon Jae-in
Zobacz więcej

Moon Jae-in fot. BRENDAN MCDERMID / Reuters / Forum

Dodatkowo kraj notuje spadek inwestycji i konsumpcji, które wraz z pikującym eksportem zmniejszają wzrost gospodarczy Korei – według szacunków banku centralnego - w tym roku o 0,4 pkt. proc. 

Sprzedaż do Chin w pierwszych trzech tygodniach października spadła o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. zaś do Stanów Zjednoczonych zmniejszyła się o 17,4 proc., a do Unii Europejskiej aż o 36,6 proc.

Mamy do czynienia z praktycznie „grobową sytuacją”, która poważnie zagraża naszej gospodarce – powiedział Moon w przemówieniu w parlamencie. Odkąd Moon objął urząd w 2017 r. tempo wzrostu południowokoreańskiej gospodarki wykazuje spadkową tendencję. Prognozy zakładają, że w 2019 r. obniży się do około 2 proc., co byłoby najniższą wartością od ostatniego kryzysu gospodarczego. 

We wtorkowym wystąpieniu Moon wezwał parlament do zatwierdzenia propozycji budżetu na 2020 r., co zwiększy wydatki o 9,3 proc. w stosunku do tegorocznego planu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu