Gospodarka Szwecji rosła mocniej od prognoz

opublikowano: 28-02-2019, 10:56

Końcówka minionego roku okazała się udana dla szwedzkiej gospodarki. W czwartym kwartale 2018 r. dynamika wzrostu PKB była dwukrotnie wyższa niż zakładały prognozy banku centralnego, notując odbicie po spadku w poprzednich trzech miesiącach. Daje to atut tej instytucji, która szuka okazji do wyprowadzenia stóp procentowych z ujemnego terytorium.

PKB tej skandynawskiej gospodarki zwiększył się w okresie październik-grudzień 2018 r. o 1,2 proc. w ujęciu kwartalnym i o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., wynika z danych Statistics Sweden. To odczyt zdecydowanie lepszy od projekcji ekonomistów z Riksbanku, którzy zakładali wzrost rzędu 0,6 proc. względem III kwartału.

Port w Sztokholmie (Szwecja)
Zobacz więcej

Port w Sztokholmie (Szwecja) fot. Bloomberg

Wzrost w czwartym kwartale został wzmocniony przez rosnący eksport i wydatki konsumpcyjne, ale odnotowano spadek inwestycji. Wyzwania dla szwedzkiej gospodarki wzrosły po najdłuższej nieprzerwanej ekspansji w ciągu co najmniej czterech dekad, która zakończyła się w ubiegłym roku. 

Spadające ceny domów ciążą rynkowi mieszkaniowemu, który do tej pory był kluczowym motorem wzrostu gospodarczego, a obawy o globalny spór handlowy przyczyniły się do schłodzenia eksportu. 

W grudniu Riksbank po raz pierwszy od od siedmiu lat podniósł stopy procentowe, ale podczas lutowego posiedzenia wstrzymał się od dalszego zacieśniania polityki monetarnej, do czego może dojść najwcześniej w drugiej połowie roku podkreślając zagrożenia dla globalnego i krajowego wzrostu. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu