Gotówka firmy musi zarabiać

Bartosz Sawicki
opublikowano: 21-03-2011, 00:00

Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań to równie ważny parametr przedsiębiorstwa, jak jego przychody i zadłużenie.

Na rynku nie brakuje produktów bankowych, które pozwolą odpowiednio zagospodarować nadwyżki

Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań to równie ważny parametr przedsiębiorstwa, jak jego przychody i zadłużenie.

Brak płynności może sparaliżować rozwój dobrze zapowiadającej się firmy, ale zbyt wiele wolnej gotówki ogranicza rentowność.

Wybór wariantu inwestowania nadwyżek finansowych przez przedsiębiorstwa zależy od wysokości środków pieniężnych oraz czasu, na jaki firma może je ulokować. Choć duże firmy obracają znacznie większym kapitałem niż małe i średnie przedsiębiorstwa, to w zakresie zarządzania płynnością korzystają z produktów dostępnych również dla tych małych i średnich.

Pieniądz mnoży się nocą

— Najczęściej wybieranymi produktami są depozyty terminowe oraz overnighty, zarówno automatyczne (na z góry ustalonych warunkach), jak i negocjowane każdorazowo — tłumaczy Piotr Karwiński, dyrektor zarządzający departamentu bankowości transakcyjnej Pekao SA.

Duże grupy kapitałowe często konsolidują środki na jeden rachunek, z którego później inwestują. Przeważnie te inwestycje są lokowane jako overnight, tak aby nie spowodować problemów z płynnością przedsiębiorstwa.

Większe nadwyżki finansowe w dużych przedsiębiorstwach lokowane są również w bony skarbowe czy inne instrumenty finansowe. Te ostatnie produkty są rzadziej wykorzystywane przez mniejsze firmy.

Zysk na czas

Rachunek lokacyjny oraz automatyczne overnighty oferuje też Alior Bank. Firmy rozliczające się na uproszczonych zasadach księgowych mogą skorzystać jedynie z lokat terminowych. Przedsiębiorstwa z pełną księgowością mają do dyspozycji oba produkty.

— Produkty z grupy cash management dostępne w Alior Banku to przede wszystkim szeroka gama rachunków bieżących prowadzonych w złotych, a dostosowanych do potrzeb różnych grup klientów. To także rachunki pomocnicze prowadzone w 11 walutach obcych, produkty rozliczeniowe, karty jak i produkty umożliwiające klientom lokowanie nadwyżek finansowych. Firmy rozliczające się na uproszczonych zasadach księgowych mogą skorzystać z rachunku lokacyjnego, który jest otwierany i prowadzony bezpłatnie, a jego oprocentowanie wynosi 2,8 proc. rocznie dla salda do 20 tys. zł oraz 3 proc. powyżej tej kwoty — mówi Wojciech Łukaszewski, dyrektor departamentu rozwoju bankowości biznesowej w Alior Banku.

Inwestycje w fundusze i bankowe lokaty terminowe dają możliwość osiągnięcia porównywalnej rentowności. Obie formy inwestowania zapewniają bezpieczeństwo zdeponowanych pieniędzy. Jednak wśród firm to lokaty bankowe są nadal najpopularniejszym sposobem lokowania wolnych środków finansowych, chociażby ze względu na prostą konstrukcję tej usługi.

Jeśli jednak najistotniejszą kwestią dla inwestora jest możliwość szybkiego uwolnienia zamrożonego kapitału, to krótkoterminowa inwestycja w fundusz oparty o instrumenty rynku pieniężnego może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Inwestycja taka nie ma z góry określonego terminu. Może trwać zarówno kilka dni, jak i lat.

Mali mają gorzej

Najmniejsze pole manewru w zakresie cash managementu mają mikro i małe przedsiębiorstwa. Powód jest prosty — najmniejsze firmy rzadko kiedy dysponują wolną gotówką. A jeśli już nadwyżka się pojawia, to zazwyczaj są to kwoty zbyt niskie, by umożliwić dostęp do szerokiej oferty produktów cash management.

— Oferujemy dwa zasadnicze sposoby inwestowania nadwyżek finansowych: lokatę oraz program oszczędnościowy FM na Przyszłość. Oprocentowanie naszej rocznej lokaty wynosi 5,3 proc., zaś dwuletniej 5,6 proc., a oszczędzający zyskują dodatkowo ochronę przed podatkiem Belki. Kwota, jaką można ulokować, wynosi od 3 do 14 tys. zł — mówi Alicja Pawluk, dyrektor departamentu wsparcia sprzedaży FM Banku, specjalizującego się w obsłudze mikro i małych firm.

Program FM na Przyszłość dotyczy głównie osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Minimalna składka wynosi 100 zł miesięcznie, ale można ją opłacać również w wymiarze kwartalnym bądź rocznym. Jeśli nie zdecydujemy się na żaden z tych produktów, nasze firmowe pieniądze pozostaną na rachunku oprocentowanym na 2 proc. w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu