GPRD pod presją Mostostalu Gdańsk

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-06-1999, 00:00

GPRD pod presją Mostostalu Gdańsk

BĘDZIE TRUDNO: Kierowanemu przez Zbigniewa Wojciechowskiego GPRD trudno będzie włączyć się w struktury holdingu Exbudu. Na przeszkodzie stoi gdański Mostostal, który na razie nie zamierza oddać pola bez walki. fot. ARC

Mostostal Gdańsk, który nie chce dopuścić do połączenia Gdańskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych z kieleckim Exbudem, zwiększył swój udział w GPRD do 4,90 proc. głosów na WZA.

Po transakcji nabycia 126 tys. akcji, Mostostal posiada obecnie 545 460 walorów GPRD, co stanowi 7,27 proc. kapitału akcyjnego. Wraz z podmiotami zależnymi (MG Pomorze, MG Żuraw) dysponuje łącznie 1,63 mln akcji GPRD. Uprawnia to do wykonywania na WZA 14,67-proc. głosów.

Zdaniem pytanego analityka, zwiększenie zaangażowania może stanowić istotny sygnał szykowania się do konfrontacji z Exbudem (blisko 50 proc. głosów na WZA) o przejęcie kontroli nad GPRD.

— Obecny wpływ Mostostalu Gdańsk na podejmowane w GPRD decyzje jest bardzo silny. Widać to było szczególnie w trakcie ostatniego WZA. Wtedy to głosami akcjonariuszy powiązanych z Mostostalem doprowadzono do zablokowania uchwały w sprawie nowej emisji akcji, mającej na celu podwyższenie kapitału GPRD — tłumaczy analityk.

Dodaje on, że zapewne, gdyby nie fakt, że emisja miała być skierowana wyłącznie do Exbudu, konkurenta Mostostalu Gdańsk, doszłaby ona do skutku.

— W grę wchodzą rozbieżne interesy. Można jednak odnieść wrażenie, że w tym wypadku Mostostal działał na szkodę GPRD — dodaje analityk.

Zarząd GPRD zamierzał podwyższyć kapitał akcyjny o 4 mln zł, emitując 4 mln akcji serii F. Środki z emisji miały zostać przeznaczone na program budowy autostrad.

Jak podało kilka dni temu GPRD, jego portfel zamówień na ten rok wypełniony jest już w 70-proc. Dopomogło temu podpisanie dwóch lukratywnych kontraktów. Pierwszy przewiduje modernizację jednej z ulic w Toruniu za około 10 mln zł, drugi, o wartości 12 mln zł, zakłada wykonanie prac zleconych przez poznański Budimex przy budowie Centrum Usług Komercyjnych Przejazdowo. Spółka uzyskała także rekomendacje ministerstwa gospodarki w sprawie udziału w przetargach dla NATO.

W ubiegłym roku GPRD przy przychodach ze sprzedaży wysokości 200,2 mln zł zarobiło na czysto 4,2 mln zł.

Początek tego roku nie był dla spółki udany. Dopiero w kwietniu wypracowano zysk na poziomie netto. Po czterech miesiącach, przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 29,2 mln zł. W tym samym czasie spółka poniosła stratę na działalności operacyjnej w kwocie 3,5 mln zł i taki sam wynik netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPRD pod presją Mostostalu Gdańsk