GPRS: do infrastruktury dołączają usługi

Karol Wieczorek
opublikowano: 29-05-2002, 00:00

Kilka miesięcy temu Polkomtel, a w ostatnim czasie dwaj pozostali operatorzy telefonii komórkowej — PTC i Centertel, wprowadzili na rynek pakiety usług na bazie GPRS, przeznaczone dla przedsiębiorstw. Dzięki tym usługom firmy mogą zapewnić bezpieczny dostęp do zasobów teleinformatycznych niezależnie od miejsca pobytu.

Pakiety usług korporacyjnych wykorzystujących technologię pakietowej transmisji danych, które w swojej ofercie posiadają już wszyscy działający na naszym rynku operatorzy sieci telefonii komórkowej, pozwalają na zdalną pracę osób znajdujących się poza siedzibą firmy, z zachowaniem wszelkich uprawnień, jakie przysługują im w wewnętrznej sieci korporacyjnej.

— Oferowana przez nas usługa Transfera polega na bezprzewodowej transmisji danych w wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Odbiorca usługi zarządza własną siecią VPN i umieszcza w niej stacjonarne lub bezprzewodowe terminale, które mogą komunikować się między sobą — mówi Jacek Szostak, dyrektor departamentu wsparcia sprzedaży produktów w firmie PTC.

Bezpieczeństwo dostępu do sieci korporacyjnej w systemach wykorzystujących technologię pakietowej transmisji danych GPRS, realizowane jest w specjalny sposób dla każdego klienta poprzez dedykowane APN (Access Point Name). Jak zapewniają przedstawiciele operatorów, wielostopniowa autoryzacja zapewnia pełną kontrolę dostępu, uniemożliwiając dostęp do zasobów sieciowych abonentom (kartom SIM) nie posiadającym subskrypcji do danego APN.

Z kolei firma Polkomtel, operator sieci Plus GSM, oprócz rozwiązania na platformie GPRS, oferuje system analogowy (dial-up), w przypadku którego dostęp do zasobów sieci firmowej odbywa się po dodzwonieniu się na specjalny numer dostępowy.

— Numer dostępowy może być osiągalny tylko dla wybranych abonentów — kart SIM. Dla pozostałych użytkowników sieci GSM jest on niedostępny. Rozwiązanie takie pozwala zabezpieczyć się przed próbą skorzystania z sieci korporacyjnej przez osoby niepowołane i zapobiega blokowaniu numeru dostępowego przez złośliwe wywołania. Ponadto można ograniczyć uprawnienia abonentów (kart SIM) do wykonywania połączeń tylko na wybrane numery (np. numery dostępowe). Rozwiązanie to ogranicza nadużycia spowodowane przez pracowników i wykonywanie połączeń na inne numery — mówi Ryszard Woronowicz, rzecznik prasowy firmy Polkomtel.

Kolejną zaletą systemu analogowego jest to, że w przeciwieństwie do rozwiązań opartych na technologii GPRS, można z niego korzystać tam, gdzie operatorzy posiadają umowy roamingowe.

PTC i Centertel opóźnienie względem operatora sieci Plus GSM starają się nadrobić oferując szerszą gamę kompleksowych usług. Ich oferty nie tylko zapewniają sprawną i bezpieczną transmisję danych, ale zawierają również warstwę aplikacyjną, dzięki której klienci mogą korzystać z pełnego dostępu do firmowej poczty elektronicznej (m.in. MS Exchange, Lotus Notes) oraz dostępu on-line do korporacyjnych systemów informatycznych, tj. SAP czy IFS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Wieczorek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / GPRS: do infrastruktury dołączają usługi