GPW będzie publikować kolejny indeks

Mateusz Cezary Wojtala
opublikowano: 04-09-2019, 15:35

Nowy wskaźnik CEEplus będzie obejmował największe i najbardziej płynne spółki notowane na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

Spółki z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) oraz z Chorwacji, Rumunii i Słowenii wchodzić będą w skład indeksu, którego utworzenie zapowiedzieli przedstawiciele regionalnych parkietów. Na razie podpisano list intencyjny, a inicjatywę ogłoszono na Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Marek Dietl, prezes GPW, ogłosił zamiar publikowania nowego indeksu na Forum Ekonomicznym w Krynicy.
Zobacz więcej

W Krynicy:

Marek Dietl, prezes GPW, ogłosił zamiar publikowania nowego indeksu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. FOT: GPW

Za kalkulację i publikację będzie odpowiadać Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. W portfelu ma się znajdować ponad 100 spółek, wyselekcjonowanych na podstawie kryterium płynności – średnie obroty na sesję muszą wynosić co najmniej 90 tys. EUR w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Udział podmiotów w indeksie będzie wyznaczany na podstawie liczby akcji w wolnym obrocie. Na ten schemat nałożono jednak pewne limity: udział największej spółki może wynosić maksymalnie 10 proc., a firmy o wadze powyżej 5 proc. nie mogą razem w sumie przekroczyć 40 proc. Dodatkowo spółki z jednego kraju mają stanowić nie więcej niż 50 proc. portfela, co w praktyce będzie dotyczyć tylko tych notowanych na GPW. CEEplus ma być indeksem cenowym, który będzie jednocześnie instrumentem bazowym dla nowego funduszu pasywnego TFI PZU

- Coraz więcej inwestorów szuka możliwości zdywersyfikowanego inwestowania w awangardę spółek z krajów naszego regionu. Cieszę się, że wspólnie z innymi giełdami oraz największą instytucją finansową regionu możemy zaoferować nowatorski produkt inwestycyjny – mówi Marek Dietl, prezes GPW.

 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mateusz Cezary Wojtala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu