Czytasz dzięki

GPW czeka na sygnał do wzrostów

Jakub Ozdowski
opublikowano: 22-09-2008, 08:24

Przez weekend niewiele się zmieniło, zwłaszcza za oceanem. Bez stanowczych zapisów w planie ratunkowym dla rynków finansowych krajowi inwestorzy nie mają co liczyć na powtórkę spektakularnych piątkowych wzrostów.

Weekend nie przyniósł konkretnych decyzji rządu amerykańskiego w sprawie planu ratunkowego dla rynków finansowych. Wciąż brakuje kryterium skupu przez administrację USA wszystkich „zakażonych” aktywów, które rok temu wywołały obecny kryzys. Debaty w Kongresie nie były jednak zupełnie bezowocne.

Fed zgodził się na zmianę zapisu w statutach Goldman Sachs oraz Morgan Stanley, która umożliwi im działać na zasadach banków detalicznych. Ta decyzja pozwoli im pozyskiwanie depozytów, które staną się ważnym zastrzykiem kapitałów dla obu spółek. Przede wszystkim będą podlegały ścisłemu nadzorowi bankowemu reprezentowanego przez Fed. Do tej pory Goldman Sachs i Morgan Stanley odpowiadały jedynie przed (SEC) Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Jest to największa restrukturyzacja na Wall Street od czasu Wielkiej Depresji.

Sądzę, że giełdy odczytają decyzje w sprawie GS i MS jako kolejny krok do całkowitego uzdrowienia rynku finansowego. Po piątkowych spektakularnych wzrostach WIG20 tuż na otwarciu może jednak oddać część dorobku. Umiarkowane wzrosty w Azji, sugerują że gorące emocje wywołane ogłoszeniem wielkiego planu ratunkowego powoli opadają. WIG20 ma przed sobą ważne zadanie, w postaci nie zamkniętej luki bessy z drugiego tygodnia września. Dopiero przebicie przez blue chipy pułapu 2453 pkt. otworzy im drogę przed ważną psychologiczną barierą 2,5 tys. pkt.

Dzisiaj na parkiet trafią bardzo ważne krajowe dane makro. O godz. 14:00 pojawi się sierpniowy odczyt inflacji bazowej. W zeszłym miesiącu wyniosła ona 2,2 proc. Pierwsze ważne informacje zza oceanu dotyczące kondycji gospodarki USA trafią na parkiety dopiero we wtorek. Inwestorów w środę czeka wystąpienie szefa Fedu Bena Bernanke przed Komisją Gospodarczą, a w czwartek spotkanie Sekretarza Skarbu Henry Paulsona z Komisją Usług Finansowych. Bez wątpienia będą wiele mówili na temat obecnej sytuacji na rynkach finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jakub Ozdowski

Polecane