GPW: Elektrim i Optimus ciągną rynek w górę

Marek Druś
16-09-2002, 10:48

Warszawska giełda rozpoczęła poniedziałkowe notowania od umiarkowanych spadków głównych indeksów. Dość szybko wspięły się one powyżej poziomu ostatniego zamknięcia. Nastroje na warszawskim parkiecie odbiegają od panujących na innych europejskich rynkach, gdzie dominują spadki wywołane przeceną akcji spółek ubezpieczeniowych.

Europejskie giełdy rozpoczęły poniedziałkowe sesje wzrostami. Dość szybko kierunek ruchu indeksów zmienił się, gdy inicjatywę przejęli inwestorzy wyprzedający akcje spółek branży ubezpieczeniowej, co wiąże się z wiadomością o planowanej przez Swiss Life megaemisji akcji, wymuszonej stratą wartości portfela aktywów spółki.

Sygnały z rynków zagranicznych nie zdeprymowały krajowych inwestorów. Jak można było oczekiwać, po przecenie na ostatniej sesji, wyraźnie drożeją akcje Elektrimu. W piątek zarząd spółki wystąpił o ogłoszenie jej upadłości. Choć przyszłość Elektrimu wygląda dość mgliście, wiadomo, że jego akcje są obecnie najbardziej popularnym instrumentem spekulacji na warszawskiej giełdzie.

Od wyraźnego wzrostu kursu rozpoczęły notowania przecenionego w piątek Optimusa. Poprawa wyceny akcji spółki wiąże się z decyzją giełdy o zastąpieniu przez tą spółkę Elektrimu w indeksie WIG20.

Nadal drożeją akcje Softbanku, który powoli odrabia straty z pierwszych trzech sesji tego miesiąca, kiedy cena jego papierów spadła o 24 proc. Wycena akcji spółki, podobnie jak Prokomu, jest skorelowana z nastrojami panującymi na Nasdaq. Indeks spółek technologicznych, w przeciwieństwie do Dow Jonesa, kończył ostatnią sesję wzrostem.

Wciąż wyraźnie spada cena papierów Mostostalu Gdańsk. W piątek rynek przecenił je o ponad 25 proc. po wiadomości o dwóch wnioskach o ogłoszenie upadłości spółki złożonych przez jej podwykonawców.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: Elektrim i Optimus ciągną rynek w górę