GPW najmocniejsza w Europie

Konrad Sobiecki
12-08-2008, 12:16

Po pierwszych godzinach wtorkowego handlu WIG20 zdążył już solidnie wybić się nad kreskę. Na tle giełd europejskich wypadamy dzisiaj wybitnie dobrze, a to za sprawą publikacji wyników kwartalnych naszych gigantów. Wśród inwestorów widać wyraźne ożywienie. Do godziny 11:30. obroty wyniosły ok. 500 mln zł (wobec 199 mln zł na wczorajszej sesji).

Indeks blue chipów wspierają dzisiaj akcje PKO BP i Asseco Poland. Akcjonariuszy spółki informatycznej ucieszył opublikowany zysk netto w wysokości ponad 100,8 mln zł wobec prognoz na poziomie 62,9 mln zł. Co więcej, firma zamierza startować w pokaźnym przetargu na rynku rumuńskim za sprawą kolejnego przejęcia spółki Siveco.

Bardzo dobrze radzi sobie TVN, którego papiery osiągnęły wartość najwyższą od dwóch miesięcy. Spółka medialna uzyskała przychód netto w wysokości 208 mln zł, co oznacza 35-proc. wzrost w porównaniu z wynikiem ubiegłorocznym. Największa prywatna stacja telewizyjna w Polsce zamierza skupić do końca roku akcje własne na kwotę 500 mln zł.

Balastem dla indeksu WIG20 okazała się Agora. Wydawca „Gazety Wyborczej” ogłosił swoje osiągnięcia finansowe; wynik operacyjny spadł z 40,2 mln zł do 30,2 mln zł (gorszy od szacunków analityków), a to przełożyło się na spadek wartości akcji o ponad 6 proc.

Nieco gorsza sytuacja panuje wśród mniejszych spółek, jednak i tam można znaleźć perełki. Akcjonariusze LC Corp mają najwięcej powodów do zadowolenia. Spółka deweloperska pochwaliła się skonsolidowanym zyskiem netto w wysokości 21,81 mln zł (wobec 0,49 mln zł zysku rok wcześniej). Akcje przez cały czas zyskują - do godziny 11:40 wzrosły już o 12 proc.

Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii okazała się bliska oczekiwaniom, co nie zaskoczyło krajowych inwestorów. Dalszy przebieg sesji zależeć będzie od publikacji kolejnych danych makro. O godzinie 14. odsłonięty zostanie bilans płatniczy w Polsce, a pół godziny później - bilans handlu zagranicznego w USA. Po sesji na GPW również w USA światło dzienne ujrzy poziom deficytu budżetowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / GPW najmocniejsza w Europie