GPW przedłuża rekordową passę

Środowa sesja na GPW zakończyła się zdecydowanymi zwyżkami, w czym pomogła decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych.

Stopa referencyjna spadła do najniższego w historii poziomu 3 proc. Za sprawą spadku inflacji realny koszt pieniądza jest jednak wciąż wyższy niż jesienią, co może otwierać pole do dalszego łagodzenie polityki. WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG Plus solidarnie zyskały od 0,6 do nawet 0,9 proc. Tym  samym wszystkie indeksy zwyżką zamknęły osiem z dziewięciu ostatnich sesji. Notowania blue chipów w górę ciągnęły wrażliwe na koniunkturę banki (sektorowy indeks zyskał 1,1 proc.) oraz PGNiG (+2,9 proc.) i Eurocash (+2,7 proc.). Ostatniej ze spółek nie zaszkodziło nawet cięcie przez bank JP Morgan rekomendacji z "przeważaj" do "neutralnie".

Na przeciwnym biegunie znalazły się spółki z branży węglowej. Do zwyżek nie dołączyła Bogdanka (+0,1 proc.), której notowania utknęły przy półrocznych minimach. Emitent podpisał z Elektrownią Połaniec list intencyjny w sprawie współpracy przy projekcie budowy elektrowni węglowej. Najniżej od półtora roku znalazły się notowania JSW (-2,2 proc.). Spółka zamierza wprowadzić do obrotu na GPW akcje pracownicze. Nie pomogły zapowiedzi analityków ankietowanych przez PAP, że koniec zakazu ich zbywania nie powinien wpłynąć na kurs.

Ośmiomiesięczne minima przetestowali sprzedający papiery Boryszewa (-2,4 proc.). Jeszcze nie ucichła afera związana z domniemaną manipulacją kursem okrętu flagowego Romana Karkosika, a już analitycy DM BZ WBK obliczyli, ze to właśnie Boryszew, a nie GTC (-1,0 proc.), opuści indeks w wyniku czerwcowej korekty składu WIG20. Tymczasem najwyżej od połowy kwietnia znalazły się notowania TVN (+3,5 proc.). W pierwszym kwartale spółka straciła 43,82 mln zł, co było wynikiem o 9,8 mln zł lepszym od oczekiwań analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane