GPW rozpoczęła publikację indeksów WIG30 i WIG30TR

DI
opublikowano: 23-09-2013, 10:04

GPW rozpoczęła publikację indeksu WIG30, w skład którego wchodzi 30 największych i najbardziej płynnych spółek z warszawskiej giełdy.

Nowy indeks lepiej odzwierciedla wielkość i zróżnicowanie sektorowe spółek notowanych na GPW

WIG30 będzie instrumentem bazowym dla nowych indeksowych kontaktów terminowych i opcji, które zostaną wprowadzone do obrotu pod koniec 2014 r.

23 września br. GPW rozpoczęła publikację nowych indeksów WIG30 i WIG30TR, w których skład wchodzi 30 największych i najbardziej płynnych spółek z Głównego Rynku GPW. WIG30 jest indeksem cenowym, co oznacza, że przy obliczaniu jego wartości będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji. W skład indeksu WIG30 będzie wchodziło nie więcej niż siedem spółek z jednej branży, a udział jednej spółki w kapitalizacji całego indeksu będzie ograniczany do 10%. Natomiast WIG30TR będzie indeksem dochodowym, a więc przy jego obliczaniu będzie się uwzględniać nie tylko ceny zawartych transakcji, ale również dochody z tytułu dywidend i praw poboru. Planowany harmonogram zakłada, że indeks WIG30 i indeks WIG20 będą publikowane równolegle do końca grudnia 2015 r.

- WIG30 lepiej odzwierciedla wzrost polskiej gospodarki oraz dynamiczny rozwój polskiego rynku kapitałowego na przestrzeni ostatnich lat, a poszerzenie grona elity spółek giełdowych będzie istotnym czynnikiem ich dalszego wzrostu i wpłynie na wzrost zainteresowania inwestorów ich walorami. Zmiana głównego indeksu koniunktury giełdowej ma charakter komplementarny i obejmuje zarówno rynek kasowy jak i terminowy - nowy indeks przełoży się na podniesienie płynności na rynku akcji, a w przyszłości również na stymulowanie rozwoju rynku instrumentów pochodnych. - powiedział Adam Maciejewski, Prezes Zarządu GPW.

Rozszerzenie składu głównego indeksu warszawskiej giełdy implikuje również modyfikacje w zakresie istniejących instrumentów pochodnych na indeksy giełdowe. Indeks WIG30 będzie instrumentem bazowym dla nowych kontraktów terminowych oraz opcji i docelowo zastąpi obecnie notowane kontrakty oraz opcje na WIG20. Proces migracji z obecnie notowanych indeksowych instrumentów pochodnych na nowe rozpocznie się pod koniec 2014 r. i zakłada przez pewien okres równoległe notowanie instrumentów pochodnych na indeks WIG20 i indeks WIG30. Planowany harmonogram zakłada zakończenie migracji na nowe instrumenty do września 2015 r.

Tabela 1. Podstawowe informacje nt. indeksów WIG30 i WIG30TR.

 Tabela 2. Skład indeksu WIG30 na dzień 23 września 2013 r. (uczestnicy podani w kolejności alfabetycznej).

 

Wykres 1. Porównanie indeksów WIG20 i WIG30 (wartości indeksu WIG30 zostały przeliczone wstecz do 28 grudnia 2012 r.).

 

Wykres 2. Porównanie indeksów WIG20TR i WIG30TR (wartości indeksu WIG30TR zostały przeliczone wstecz do 28 grudnia 2012 r.).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu